Strona główna 0_Slider Wałbrzyski poseł wiceministrem obrony. W jego gestii Wojska Obrony Terytorialnej

Wałbrzyski poseł wiceministrem obrony. W jego gestii Wojska Obrony Terytorialnej

11

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk, reprezentujący w sejmie okręg wałbrzyski, został powołany przez ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza na stanowisko wiceministra Obrony Narodowej. W Ministerstwie odpowiadać będzie za tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej – nowego rodzaju sił zbrojnych, powołanego 1 stycznia 2017 – informuje asystent posła. Świdniczanom Michał Dworczyk dał się poznać z pomysłu budowy pomnika „dla wzmocnienia patriotyzmu”.

O nominacji informuje asystent posła Grzegorz Macko i podaje: Michał Dworczyk ma 42 lata, ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów zgłosił się jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Zegrzu. Odbył służbę w kompanii rozpoznania Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki. Jako poseł na Sejm RP i członek Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości był członkiem Komisji Obrony Narodowej, posłem sprawozdawcą ustawy powołującej Wojska Obrony Terytorialnej. Przewodniczył także pracom sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Polsko – Ukraińskiej Parlamentarnej Grupie Bilateralnej. Przez wiele lat Michał Dworczyk był instruktorem i członkiem władz naczelnych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.  W ramach działalności w organizacjach pozarządowych m.in. stworzył i koordynował ogólnopolskie projekty „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz „Strażnicy Narodowej Pamięci”, w ramach którego powstaje największy polski cmentarz Żołnierzy Września 1939 roku na Ukrainie. Michał Dworczyk pełnił funkcję Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów – Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006–2007, a następnie w latach 2008–2010 był doradcą Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Jest współautorem ustawy „Karta Polaka”, autorem ustawy ustanawiającej nowe państwowe odznaczenie – Krzyż Wschodni oraz uchwały Sejmu RP ustanawiającej święto: „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Świdniczanom poseł Dworczyk dał się poznać z pomysłu, o którym mówił podczas konferencji prasowej z udziałem minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej (również posłanki okręgu wałbrzyskiego). Poseł poinformował, że w Świdnicy zawiąże się wkrótce komitet społeczny, który doprowadzi do wybudowania pomnika żołnierzy podziemia antykomunistycznego. – Nasza formacja opiera się na przeszłości. Bez pielęgnowania wiedzy o przeszłości nie ma przyszłości – mówił Dworczyk. Monument ma powstać z dwóch powodów – by podnosić wiedzę („bo ludzie obecnie wiedzą na ten temat bardzo mało”) oraz wzmacniać postawy patriotyczne. Konferencja miała miejsce 23 stycznia, do dziś nie ma informacji o pracach związanych z pomnikiem.

/opr. red./

Poprzedni artykułSzukają wolontariuszy na The World Games
Następny artykułŚwidniczanin z dwoma medalami Mistrzostw Polski Weteranów