Strona główna 0_Slider „Transformacje”, czyli co ma kot do miłości

„Transformacje”, czyli co ma kot do miłości [FOTO/VIDEO]

0

Za nami przedostatni dzień XIV Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”. W piątkowy wieczór na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury mogliśmy zobaczyć trzy spektakle, w tym – premierowo – „Krótki monolog z kotem w tle” autorstwa świdniczanki, Barbary Elamanowskiej.

Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” to wydarzenie, w ramach którego w Świdnicy prezentują się najciekawsze teatry z miasta i mniej znane, ale często nagradzane na innych imprezach zespoły z mniejszych miejscowości w Polsce. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Justyna Dywańska z chełmskiego Teatru „Hesperyd”, która wspólnie z reżyserem, Edwardem Gramontem, przygotowała „Usuwanie Alejandry” – sztukę zainspirowaną utworami argentyńskiej poetki Alejandry Pizarnik. Świdnicę odwiedzili także aktorzy Teatru „Terminus A Quo” z Nowej Soli, którzy zaprezentowali spektakl „Potwór” – sztukę opartą na tekście szwajcarskiej autorki współczesnej Emanuelle Delle Piane; głównymi bohaterkami są tu siostry syjamskie, Marie i Line.

Po raz pierwszy na scenie można było zobaczyć „Krótki monolog z kotem w tle”, którego autorka – Barbara Elmanowska – zdobyła główną nagrodę w konkursie „sztuka teatralna”, organizowanym w ramach świdnickiej Alchemii teatralnej. „Krótki monolog…” to tragikomiczny monodram o prywatnym trzęsieniu ziemi tuż po rozstaniu, gdzie ironia i śmiech przeplatają się ze smutkiem i tęsknotą, a całości patronuje czarny kot. Autorce udało się stworzyć dobrą, teatralną miksturę, dodając każdy ze składników w odpowiedniej proporcji. Jednak nad ostatecznym kształtem przedstawienia pracowały cztery osoby. – Tekst przygotowany przez Barbarę był świetny, ale bardzo literacki. Choć spodobał się wszystkim jurorom, wiedzieliśmy, że trudno będzie go przenieść na scenę. I tu do akcji wkroczyli nasi „starzy” Alchemicy – Julek Chrząstowski, aktor Teatru Starego w Krakowie, od lat związany z naszym projektem, oraz Andrzej Błażewicz, do niedawna uczeń I LO, obecnie student reżyserii teatralnej na PWST w Krakowie. Tym sposobem zbudował nam się artystyczny kwartet – dwóch reżyserów-konsultantów, główna autorka – Basia Elmanowska i aktorka – debiutująca Joanna Baranowska, która przeniosła energię całej czwórki na scenę – mówi Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

19 lutego XIV Forum Teatrów Niezależnych zakończy przygotowany przez polsko-czeską ekipę spektakl „Granica/Hranice”. Więcej szczegółów można znaleźć TU.

/sab/
Zdjęcia Artur Ciachowski
Video Mariusz Ordyniec

Poprzedni artykułSprzedane na pniu za 5 milionów złotych
Następny artykułLaureaci konkursu wybrali BOSCH CAR SERVICE Świdnica