Strona główna 0_Slider Sprzedane na pniu za 5 milionów złotych

Sprzedane na pniu za 5 milionów złotych

5

Kolejnym rekordem zakończyła się tegoroczna sprzedaż najcenniejszych okazów drewna z dolnośląskich lasów. Specjalistyczną aukcję przeprowadziło już po raz dziesiąty Nadleśnictwo Świdnica.

Raz do roku na plac w Mościsku, należący do nadleśnictwa, trafiają dęby, jawory, jesiony, olchy i modrzewie z lasów całego województwa. To okazy wyjątkowe, które później zamieniają się w ekskluzywne meble, a nawet instrumenty muzyczne. W tym roku na chętnych czekało 1710 pni i tylko dwa nie znalazły nabywców. W piątek w siedzibie Nadleśnictwa Świdnica zostały otwarte oferty. Chętnych na zakup było 25. Najwyższą cenę uzyskał dąb – 5310 zł za m3. Najmniej dawano za olchę – 845,13 zł/m3. Średnia cena kubika to 2801,76 zł. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, która firmuje submisję, uzyskała w sumie ponad 5 milionów złotych.

Submisja to rodzaj aukcji, a rzecz polega na tym, że nie ma ceny wyjściowej. Kupcy, po obejrzeniu drewna, w specjalnym katalogu sami proponują cenę, nie wiedząc oczywiście o tym, ile chcą dać konkurenci. Wygrywa  najwyższa oferta.

/asz/

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Pachnące walentynki
Następny artykuł„Transformacje”, czyli co ma kot do miłości [FOTO/VIDEO]