Strona główna 0_Slider Realizator szczepień wyłoniony, ruszają zapisy

Realizator szczepień wyłoniony, ruszają zapisy

15

Za kilka dni w Świdnicy rozpocznie się realizacja programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje u kobiet raka macicy. W konkursie został wyłoniony wykonawca, który również będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie akcji edukacyjnej.

szczepionkaW ciągu dwóch lat miasto wyda na realizację programu ok. 227 tysięcy złotych. W roku 2016 zaszczepionych zostanie 200 dziewczynek z rocznika 2003 (jedna dawka), w 2017 – ok. 200 dziewczynek z rocznika 2003 – dwie dawki i ok. 200 dziewczynek z rocznika 2004 – trzy dawki. W konkursie na realizację „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2016-2018 dla Miasta Świdnicy” wygrała świdnicka Przychodnia NZOZ Mieszko, która już rozpoczyna zapisy na szczepienia i przygotowuje pierwsze spotkanie informacyjne dla rodziców.

Wirusy HPV przenoszą się między ludźmi przez kontakt bezpośredni. Szacuje się, że około połowa społeczeństwa w trakcie swojego życia może przechodzić zakażenie wirusem HPV. Wirusy te odpowiadają za występowanie zmian na skórze i błonach śluzowych i mogą prowadzić do powstawania nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce niemal 2000 kobiet rocznie.

Szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku 11-15 lat  istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich raka szyjki macicy. Na pełny cykl szczepienia składają się trzy podania szczepionki SILGARD. Ponadto od grudnia w świdnickich szkołach zostaną pzreprowadzone zajęcia edukacyjne dla dziewczynek i chłopców z rocznika 2003, które przeprowadzi wykwalifikowany personel medyczny.

9 grudnia  2016r. w piątek o godz. 17:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33  odbędzie się spotkanie z rodzicami i nauczycielami, podczas którego zostaną przekazane informacje o zaletach szczepień przeciwko HPV oraz sprawach organizacyjnych, dotyczących przebiegu szczepień. Na spotkaniu wykład wygłosi Michał Maciejewski – lekarz specjalista ginekolog–onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Do rodziców i opiekunów prawnych zostaną skierowane listy informujące o możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień. Warunkiem skorzystania z darmowego szczepienia będzie pisemna zgoda na załączonym „formularzu zgody na szczepienie” (dostępne na stronie: www.hpv.swidnica.pl.

Ze względu na krótkie terminy, przychodnia apeluje o szybki kontakt. Szczepienie można umówić pod numerami telefonów: 785 21 56 21  •  74 856 87 87

/opr. red./

 

Poprzedni artykułPiłkarska jesień od seniora do młodzika… Podsumowanie! [WSZYSTKIE TABELE]
Następny artykułNagrodzone za malowanie po niemiecku