Strona główna 0_Slider Wycinali hołubce w Świdnicy

Wycinali hołubce w Świdnicy [FOTO]

0

Pokaz mody inspirowanej folkiem, przysmaki, którym nie sposób się oprzeć, a na okrasę  występ Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat, to tylko niektóre atrakcje przygotowane specjalnie na Folk Day w Galerii Świdnickiej.

folk-day-2016-10-08-19

Folklor od lat nie jest już traktowany jak przeżytek. Inspiracje kulturą ludową Kapeli ze wsi Warszawa, czy Zakopawera sprawiły , że ludowość w muzyce została oswojona już dawno. Również tradycyjna ludowa kuchnia, a raczej regionalna  zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Od oscypków i kwaśnicy zaczynając na pyrach z gzikiem, parzybrodzie, czy szagówkach kończąc.

Projektanci mody również dostrzegli potencjał tkwiący w haftowanych koszulach, bajecznie kolorowych chustach, czy malowanych spódnicach. Wzory ludowe po wylansowaniu przeboju Donatana i Cleo stały się prawdziwym hitem. Na światowych wybiegach etno  króluje już od dawna, teraz zalety rodzimego folkloru coraz częściej dostrzegają krajowi projektanci , a nawet designerzy z powodzeniem coraz częściej  wykorzystując motywy ludowe  we współczesnym wzornictwie nie tylko konfekcyjnym.

 O tym, jak bardzo kolorowa jest polska ludowość mogli przekonać się wszyscy, którzy przyszli na występ zespołu Jubilat, będącego niezmiennie od lat najlepszym rodzimym produktem ludowym.

 

Opr. Monika Filipowska

Foto: Anna Pawłowska

 

 

 

Poprzedni artykułPiłkarze Polonii-Stali walczą z GKS-em Kobierzyce! [relacja live]
Następny artykułKrysiak/Gacek odpadli z rywalizacji