Strona główna 0_Slider Rękopisy Mickiewicza i Słowackiego w Świdnicy

Rękopisy Mickiewicza i Słowackiego w Świdnicy [FOTO]

0

List Adama Mickiewicza do Józefa Bohdana Zaleskiego z 1841 r., autograf wiersza „Proroctwo” Juliusza Słowackiego,  list Zygmunta Krasińskiego do Słowackiego z 1840 roku i bezcenne grafiki, związane z wielkimi polskimi romantykami znalazły się na otwartej dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa wystawie. Cenna ekspozycja jest efektem trwającej od kilku lat współpracy z doktorem Wojciechem Lizakiem, właścicielem Antykwariatu Wu-eL w Szczecinie.

romantycy-w-swidnicy-2016-10-20-15W ubiegłym roku świdniczanie mogli obejrzeć wyjątkowe ryciny, przedstawiające śląskie pałace i rezydencje z przełomu XIX i XX wieku, wcześniej wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Tym razem bohaterami są najwięksi poeci doby romantyzmu w Polsce.

Wystawa została zorganizowana w oparciu o rękopisy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego ze zbiorów dr. Wojciecha Lizaka – właściciela Antykwariatu „Wu-el” w Szczecinie. W nowatorski sposób pokazano wielkie postacie polskiej literatury poprzez pryzmat miejsc, w których one przebywały. W przypadku Adama Mickiewicza będzie to Drezno, gdzie pisał „Dziady”, Paryż, w którym żył, Rzym, gdzie tworzył Legion Polski, czy Konstantynopol, gdzie zmarł.

Wszystkie grafiki pochodzą z epoki i znakomicie oddają ducha czasów, w których przyszło żyć autorowi „Pana Tadeusza”. W przypadku Słowackiego ilustracją są grafiki z Libanu, gdzie w ormiańskim klasztorze wieszcz zaczął pisać „Anhellego” oraz ze Szwajcarii, znajdującej się w tytule jego poematu miłosnego. Podobnie  zostały przedstawione sylwetki Zygmunta Krasińskiego i Fryderyka Chopina. Na wystawie prezentowana jest m.in. autentyczna grafika Cypriana Kamila Norwida, także grafiki, dokumenty oraz listy Elizy, Luizy i Antoniego Radziwiłłów, jak również listy Teofila Lenartowicza. Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci wybitnych Polaków żyjących i tworzących w okresie romantyzmu.  Były to osoby niezwykle zasłużone dla kultury polskiej, ich działalność podtrzymywała ducha narodowego w okresie zaborów.

Wystawę można oglądać do 27 listopada 2016 roku.

opr. red.
Zdjęcia Anna Pawłowska

 

Poprzedni artykułRenowacja pełna niespodzianek [FOTO]
Następny artykułWojewódzkie SLD za, powiatowe przeciwko reformie oświaty