Strona główna 0_Slider Renowacja pełna niespodzianek

Renowacja pełna niespodzianek [FOTO]

2

Zniknęły rusztowania z kamienicy przy ulicy Łukowej 2, ale widok zdecydowanie rozczarowuje. – To bardzo trudna renowacja – mówi miejska konserwator zabytków Barbara Sawicka. Wspólnota Mieszkaniowa zderzyła się z nagromadzeniem skarbów historii.

kamienica-lukowa-2-1Kamienica ma ponad 500 lat i jest jak skorupka ślimaka. Zawiera dobudowywane w kolejnych wiekach warstwy. Ma więc elementy gotyckie, jak wyjątkowej klasy okna, łuki i fakturalny tynk, a także renesansowe, z unikatowymi zdobieniami tynku.

Kamienica przy Łukowej. Skarb na skalę Polski!

Było jasne, że mieszkańcy sami nie udźwigną takiej renowacji. Prace zostały podzielone na etapy, a wsparcie finansowe przyszło z Urzędu Marszałkowskiego, od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i miasta. Z budżetu Świdnicy na II etap prac, który ma się zakończyć w tym roku, przeznaczono ponad 130 tysięcy złotych. – Wykonana zostanie część gotycka od strony ulicy Łukowej. Już gotowe jest pierwsze piętro z unikatowymi cegłami, tynkiem i oknami, prace trwają jeszcze na parterze. Od strony ulicy Kotlarskiej renowacja nie została zakończona, w przyszłym roku wspólnota może się ubiegać o kolejne środki z budżetu miasta – dodaje Barbara Sawicka.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułSiatkarze Volleya powalczą o pierwsze punkty w II lidze
Następny artykułRękopisy Mickiewicza i Słowackiego w Świdnicy [FOTO]