Strona główna 0_Slider Posłowie PiS o prawie aborcyjnym

Posłowie PiS o prawie aborcyjnym

11

Protesty przeciwko zaostrzaniu przepisów dotyczących aborcji w Świdnicy poparły posłanki Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, deklarując wolę utrzymania obecnego prawa, dopuszczającego usuwanie ciąży w trzech przypadkach. Z protestującymi kobietami nie spotkali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości  z powiatu świdnickiego.

murdzek_zalewskaPosłanka i minister edukacji Anna Zalewska aktywnie uczestniczy w wydarzeniach w swoich rodzinnych Świebodzicach. Od miesiąca nie znalazła jednak czasu, by odpowiedzieć na pytania dotyczące prawa aborcyjnego, przesyłane zarówno do biura prasowego MEN, jak i na poselski adres e-mail:

1. Jakie jest Pani zdanie – czy ustawa całkowicie zakazująca aborcji powinna być przyjęta czy nie? Jak Pani zagłosuje?
2. Czy wobec tej dyskusji, która w tej chwili toczy się w Polsce, planuje Pani wprowadzenie  lekcji dotyczących wiedzy o seksie i jego konsekwencjach w szkołach?
3. Co Pani sądzi o strajku kobiet, zapowiadanym na poniedziałek 3 października?
4. Czy przyłączy się Pani do strajku kobiet?

Minister o strajku kobiet publicznie się nie wypowiedziała, natomiast skomentowała słowa Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla TVN. Przypomnijmy, prezes PiS w wywiadzie dla PAP stwierdził, że: – Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię.

Anna Zalewska w TVN: – „To najbardziej humanitarne, co mógł powiedzieć prezes Jarosław Kaczyński. Że zaopiekujemy się systemowo kobietą i dzieckiem, jeżeli będzie to ciąża zagrożona, albo wtedy, kiedy rzeczywiście dojdzie do urodzenia chorego dziecka.” Nie odpowiedziała na pytanie, czy PiS przygotowuje zmiany w przepisach.

Nie jest prawdą, że tematu zmian w prawie aborcyjnym w tej chwili nie ma. Czy zmieniać przepisy dotyczące usuwania ciąży czy zostawić je w obecnym kształcie? O to pytaliśmy posła z klubu PiS, byłego prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka:

„Oczywiście jestem za ochroną życia, tak jak już wielokrotnie mówiłem, od momentu poczęcia, również za ochroną życia i zdrowia kobiet, matek. Myślę, że jest zdecydowany głos całej koalicji rządzącej, żeby wszystkimi sposobami zabiegać o ochronę życia i jestem przekonany, że to się nie zmieni.

– Czy jest Pan za utrzymaniem obecnego rozwiązania?

„Nie. Usłyszeliśmy już, że jest kolejna inicjatywa społeczna i ten temat będzie wracał i bardzo cieszę się, że jest deklaracja pani premier i zaczniemy, tak jak ja osobiście uważam, od całego pakietu, który pokazuje troskę o matki i dzieci. Uważam, że powinien obowiązywać całkowity zakaz aborcji. Natomiast jeśli chodzi o karanie kobiet, to w tym względzie jestem przekonany, że jest to złe rozwiązanie. Proces dotyczący tematu aborcji będzie trwał, kolejne inicjatywy są i powinniśmy szukać rozwiązania, które będzie ten problem podejmowało w taki sposób, że nie będzie to nieustanny temat narodowy. Jeszcze raz podkreślę, że jeżeli szukanie tych rozstrzygnięć rozpocznie się od pozytywnych rozwiązań, pakietu wspierającego, aby matki czuły wsparcie, były bezpieczne, by propozycje były przyjazne dla rodzin, również w tych bardzo trudnych przypadkach, to jest to właściwa droga. Rozumiem, że aktualnie kobiety w dramatycznych sytuacjach i w momentach trudnych decyzji mogą się czuć osamotnione i bezradne.”

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

 

Poprzedni artykułMiejscy radni będą obradować
Następny artykułBieg Niepodległości z nowościami