Strona główna 0_Slider Medale dla wytrwałych małżeństw

Medale dla wytrwałych małżeństw [FOTO]

1

Potrafią iść na kompromis, naprawiać relacje i szukać tego, co łączy. To sukces związków, w których małżonkowie trwają po kilkadziesiąt lat. Dzisiaj za wytrwałość zostali dodatkowo uhonorowani podczas uroczystości w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.

usc-2016-10-22-14

Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta RP zostało odznaczonych osiem par ze Świdnicy i jedna z terenu gminy Świdnica. W szacownym gronie jubilatów znalazły się dwie pary, które świętowały diamentowe gody, czyli 60 rocznicę ślubu, są to państwo Janina i Tadeusz Jaworscy oraz Janina i Roman Kaniewscy. Szmaragdowe gody, tj. 55 rocznicę ślubu obchodzili państwo Barbara i Zygmunt Piórkowscy oraz Janina i Ryszard Młynarczykowie. Pozostałe pary świętowały swoje złote gody – 50 lat małżeństwa, a są to: Genowefa i Andrzej Klimkiewiczowie, Jadwiga i Jan Musiejowie, Helena i Eugeniusz Sobaszek, Alina i Czesław Wołkowie oraz Maria i Ryszard Świątkowie.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyli prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz zastępca wójta gminy Świdnica, Zbigniew Kanicki.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

opr. Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułKibicujemy piłkarzom: Polonia-Stal – Bystrzyca Kąty Wr. (relacja live)
Następny artykułEkologiczne osiedle, Park Zawiszów w zgodzie z naturą