Strona główna 0_Slider Literatura podbija Świdnicę!

Literatura podbija Świdnicę! [FOTO]

0

W środę wystartowała kolejna edycja Festiwalu Literacko-Artystycznego. Świdnicą zawładnęły Cztery Żywioły Słowa, 27 października do literackiego podboju naszego miasta dołączy Festiwal preTEXTY. Oba wydarzenia literackie mają na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji. Prezentacje, spotkania autorskie, recytacje angażują różne środowiska artystyczne, które na co dzień zajmują się teorią literatury, muzyką, czy teatrem.

poezja-2016-10-26-2

Spotkania z literaturą rozpoczęły się od recytacji wierszy Wisławy Szymborskiej z balkonu Teatru Miejskiego w 20. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla. Jesienna aura nie przysporzyła publiczności, ale już organizowana w Galerii Fotografii Świdnicka Środa Literacka cieszyła się sporym zainteresowaniem. – Festiwal uważamy za otwarty, pierwsze wydarzenie mamy za sobą. Dzisiaj spotkanie niezwykłe, a puentą będzie spacer 5 listopada przez świdnickie nekropolie – zapowiedział Wojciech Koryciński, jeden z koordynatorów Czterech Żywiołów Słowa. Barbara Elmanowska opowiedziała, jak przygotowywała książkę „Czarny Pegaz”, będącą wspomnieniem artystów świdnickich.

Czytaj także: „Czarny Pegaz”. Zostali na zawsze w Świdnicy

Pomysł „Czarnego Pegaza” narodził się z początkowej pustki po doktoracie, kiedy już odpoczęłam i nagle pojawiła się niepokojąca bezczynność. Pomyślałam, że chyba tracę siebie, bo nic nie piszę ostatnio, więc może książka. Tutaj duża zasługę miał Wojtek, który zorganizował spacer po świdnickich cmentarzach, odwiedziliśmy groby artystów i było to bardzo inspirujące – mówiła autorka „Czarnego Pegaza” i zaprosiła w urokliwą podróż śladem życia i dokonań lokalnych twórców, opowiadając jak zbierała materiały, gromadziła dokumentację fotograficzną i rozmawiała z rodzinami. – To była prawdziwa przygoda o dwóch odsłonach: cichej i głośniej. Ta pierwsza w archiwach, przeglądanie roczników. Druga odsłona – głośna to mnóstwo rozmów, cała sieć kontaktów – podkreślała Barbara Elmanowska.

(ed)

Zdjęcia Anna Pawłowska

Cztery Żywioły Słowa

28.10.2016

11.00 – Spotkanie z autorem książek dla dzieci – Tomaszem Rafką – Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy

12.00 – Spotkanie z autorem książek dla dzieci – Tomaszem Rafką – Przedszkole nr 4 w Świdnicy

29.10.2016

12.00 – „Kobieta w teatrze” – wykład prof. Mirosława Kocura – Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

16.00 – „Czytanie- podróżowanie” zabawę poprowadzi Kamil Król (aktor z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu), Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

 FESTIWAL preTEXTY

27.10.2016:

16.00 – „Autobook” – Literacki PIT-STOP (Klub Łaźnia, Plac Ludowy 5)

16.30 – Warsztaty literackie – prowadzenie Jacek Bierut (Klub Łaźnia, Plac Ludowy 5)

28.10.2016: 

10.00 – Warsztaty filmowo-literackie  –  prowadzenie Agnieszka Opyt i Dominik Krawczyk (I LO, Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)

14.30 – Panel dyskusyjny „Dolnośląskość” – prowadzenie Wojciech Koryciński (I LO, Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)

17.00 – The Battle of 7 Words – pojedynki literackie – prowadzenie Karol Pęcherz (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

17.30 – Spotkanie autorskie: Klara Nowakowska i Tadeusz Pióro (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

18.30 – Spotkanie autorskie: Jacek Podsiadło (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

19.30 – Ukryte Zalety Systemu – koncert (Klub Bolko, Plac Grunwaldzki 11)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Poprzedni artykułBędzie nowy bus dla starostwa
Następny artykułPowiatowe finanse pod lupą