Strona główna Polityka Powiatowe finanse pod lupą

Powiatowe finanse pod lupą

0

Pierwsza w tej kadencji Rady Powiatu Świdnickiego kontrola dotyczyła budowy Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, inwestycja pochłonęła 21 mln zł. Komisja rewizyjna następnie przyglądała się dokładnie finansom w powiatowej oświacie oraz w starostwie – ta kontrola prawdopodobnie skończy się na dniach, a na ostatni ogień w listopadzie pójdzie gospodarka gruntami i nieruchomościami w powiecie (zakres prac to lata 2014-2015).

szkola-specjalnaPodczas ostatniej sesji, 26 października, radni powiatowi przyjęli sprawozdanie z kontroli z realizacji inwestycji pn. „Budowa Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy”. Wszystkie kwestie związane z kontrolą: samo sprawozdanie, jak i wystąpienie pokontrolne, oraz odwołanie starosty co do zapisów pokontrolnych, radni omówili wcześniej – podczas XVIII sesji Rady Powiatu. – Już w marcu państwo uchwałą przychyliliście się do odwołania, które wpłynęło do Rady Powiatu. Teraz czynimy zadość procedurze formalno-prawnej, ponieważ zgodnie ze statutem byliśmy zobligowani, aby złożyć sprawozdanie do rady – tłumaczył Krystian Werecki, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Krótka historia pewnego odwołania

Przypomnijmy: kontrola obejmująca swoim zakresem realizację inwestycji w latach 2008-2015 prowadzona była od 4 lutego do 30 sierpnia 2015 roku przez komisję składającą się z Piotra Zalewskiego (przewodniczący), Ryszarda Chołko i Roberta Garsteckiego. 7 stycznia br. komisja przedłożyła do Zarządu Powiatu wystąpienie pokontrolne. 18 lutego wpłynęło odwołanie od tychże zapisów pokontrolnych, komisja bowiem w punkcie 3 wnosiła o „wyeliminowanie z umów, w których ustalono wynagrodzenie ryczałtowe, zapisów dotyczących możliwości zmiany wynagrodzenia w przypadku zmiany wysokości podatku VAT” – od czego odwołał się starosta. Na sesji 30 marca radni zdecydowali o odwołaniu od zapisów pokontrolnych Komisji Rewizyjnej. Teraz, zgodnie ze statutem powiatu, radni musieli zagłosować za przyjęciem bądź odrzuceniem sprawozdania. Dokument został przyjęty jednogłośnie.

Szkoła na miarę XXI wieku

Budowa Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego trwała 14 miesięcy i kosztowała ponad 21 milionów złotych (sam budynek blisko 17 milionów). Szkoła została wyposażona za 600 tysięcy złotych. Niemal cały ciężar finansowy poniósł budżet powiatu świdnickiego.

Obecnie w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole zawodowej i szkole przysposabiającej do pracy idealne warunki do nauki ma ponad 200 niepełnosprawnych uczniów. Do ich dyspozycji są parterowe segmenty z przestronnymi klasami, zewnętrzne ogrody, sale rehabilitacyjne, sala doświadczania świata, biblioteka z pracownią komputerową, aula, patio i boisko.

(ed)

Poprzedni artykułLiteratura podbija Świdnicę! [FOTO]
Następny artykułJak długo karetka jechała do nieprzytomnego?