Strona główna 0_Slider Były prezydent Świdnicy działał na szkodę miasta?

Były prezydent Świdnicy działał na szkodę miasta?

17

Wątpliwości nie ma Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej, która podczas ostatniej sesji przedstawiła sprawozdanie z kontroli sprzedaży działek na Osiedlu Młodych w Świdnicy, na których powstał supermarket. Jak podaje komisja, prywatnemu inwestorowi grunty sprzedano za 160 i 207 zł/m2, gdy w tym cena działek pod obiekty handlowe w Świdnicy wahała się od 364 do 589 złotych za m2. Dodatkowo miasto dołożyło 1,7 miliona złotych do przebudowy układu drogowego.

k4Zdjęcie archiwalne

Miasto w 2014 roku sprzedało prywatnemu inwestorowi 5 działek za nieco ponad dwa miliony złotych, na których został wybudowany sklep sieci Kaufland. Wg informacji Komisji Rewizyjnej, ostateczna cena została obniżona o 60% w stosunku do wartości jaką oszacowali na zlecenie miasta dwaj pierwsi rzeczoznawcy. Ich wycenę oprotestował potencjalny nabywca i zwrócił się do Komisji Arbitrażowej Rzeczoznawców Majątkowych Jelenia Góra-Wałbrzych. Jaka została wydana opinia, nie wiadomo. Dokumentu nie ma w Urzędzie Miejskim, a Komisja Arbitrażowa odmówiła jego udostępnienia. Jednak to właśnie po wydaniu tego orzeczenia ówczesny prezydent Wojciech Murdzek  zadecydował o zleceniu nowej wyceny, która powstała w zaledwie tydzień i była o 60% niższa od dwóch poprzednich – czytamy w sprawozdaniu pokontrolnym. Dodatkowo prezydent zadeklarował dołożenie 900 tysięcy złotych do przebudowy układu drogowego. Jak się później okazało, już po zmianie władzy, ta kwota na zakres prac była niewystarczająca i z budżetu miasta wyasygnowano ostatecznie 1,7 miliona złotych.

Jak zaznacza komisja, nigdy wcześniej miasto nie dopłacało do przebudowy układu drogowego przy obiektach handlowych. Wyliczono także, że faktyczny zysk miasta za sprzedaż ponad hektara gruntu wyniósł (po odjęciu wspomnianych kosztów na drogi i chodniki) 1,15 miliona złotych. Komisja „uznaje działanie prezydenta miasta za działanie na szkodę interesu społecznego w zakresie prawidłowego dbania o sprzedaż majątku gminy na rzecz prywatnego inwestora.” Czy sprawa trafi do prokuratury?

– Takie stanowisko Komisji Rewizyjnej obliguje mnie do podjęcia działań. W nadchodzącym tygodniu będę się konsultowała z radcami prawnymi i na pewno zadecyduję, co dalej – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Sprawozdanie pokontrolne Komisji Rewizyjnej. Kliknij.

W lipcu 2015 roku były prezydent Wojciech Murdzek i wiceprezydent Ireneusz Pałac wydali oświadczenie po wystąpieniu prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. Poruszone zostały także wątki dotyczące gruntów pod Kaufland i przebudowy ulic wokół marketu. Oświadczenie publikowaliśmy TU.

List Wojciecha Murdzka i Ireneusza Pałaca z 17 lipca 2015 roku

(…)

Po pierwsze, pani prezydent zdecydowanie mija się z prawdą, upierając się, że miasto partycypuje w budowie ronda przy ul. Zamenhofa. Budowa ta jest realizowana przez inwestora galerii jego staraniem i na jego wyłączny koszt (łatwo to sprawdzić sięgając do uchwały budżetowej Rady Miejskiej). Przedsiębiorca ten musiałby działać wbrew swemu elementarnemu interesowi ekonomicznemu, gdyby dążył do wybudowania zbyt dużego ronda. Dlatego kompletnie bezsensowne jest twierdzenie Beaty Moskal-Słaniewskiej, że biznesmen ten przy aprobacie poprzednich władz miasta z niewiadomych powodów uparł się na nieuzasadnione przewymiarowanie inwestycji drogowej i denerwowanie w ten sposób mieszkańców pobliskich bloków. Sytuacja wyglądała całkowicie odwrotnie. Wielokrotnie w ciągu wielu miesięcy, na różnych poziomach decyzyjnych podejmowane były próby skłonienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (zarządzającej ulicą L. Zamenhofa) do odstąpienia od wymogu budowy dużego ronda turbinowego, jako rozwiązania bezpiecznego, lecz wcale niekoniecznego. Chcieliśmy wdrożyć prostszy wariant. Nie udało się nam jednak przekonać  GDDKiA, podobnie jak nie powiodły się starania o to podejmowane przez Beatę Moskal-Słaniewską. Zarzucanie nam z jej strony bierności w tej sprawie jest ewidentnym nadużyciem.

Podobnie rzecz się ma z wyrażaną przez nią sugestią zawarcia przez nas niekorzystnej umowy zbycia gruntu. Miasto ze sprzedaży trzech oddzielonych od siebie, niesamodzielnych (bez jakiegokolwiek dojazdu) działek o łącznej powierzchni 1.13 hektara uzyskało kwotę 2.9 mln zł. Ponadto inwestor wykona gruntowną przebudowę odcinka ul. Zamenhofa (między innymi nowa nawierzchnia) wraz z rondem. Wybuduje także ul. Ceglaną prowadzącą do kompleksu garaży będących w posiadaniu mieszkańców Os. Młodych.  Wartość tych prac szacowana jest na około 5.5 mln zł. Wkład miasta w tworzenie infrastruktury drogowej ogranicza się jedynie  do wybudowania nowego przebiegu ul. E. Plater. Pani prezydent błędnie podaje, że na ten cel wydatkowane musi być 1.7 mln zł. Według naszej wiedzy w przetargu Miasto uzyskało ofertę o 0.5 mln. tańszą.  Podsumowując ten bilans, wątpimy, żeby pani prezydent udało się w czasie jej rządów uzyskać lepsze warunki sprzedaży gruntu w tak skomplikowanych uwarunkowaniach. Tym bardziej, że błyskawicznie i bez sensownego uzasadnienia wyrzuciła z pracy wieloletniego szefa prywatyzacji mienia komunalnego, zatrudnionego w UM długo przed objęciem władzy przez Wojciecha Murdzka. Wiedząc jak bardzo Beata Moskal – Słaniewska jest przeciwna inwestycji na ul. Ceglanej, trudno tej decyzji personalnej nie traktować, jako rodzaj „podziękowania” dyrektorowi za współudział w skutecznym przygotowaniu przetargu.   (…)

Wojciech Murdzek Prezydent Miasta w latach 2002-2014
Ireneusz Pałac Zastępca Prezydenta Miasta w latach 2002-2014

Poprzedni artykułPięściarze opanowali Galerię Świdnicką [FOTO]
Następny artykułŚKPR lepszy od rezerw Zagłębia