Strona główna Bez kategorii Ile zarabia doradca prezydenta? Sąd każe odpowiedzieć

Ile zarabia doradca prezydenta? Sąd każe odpowiedzieć

15

Wojewódzki Sąd Administracyjny zobowiązał prezydent Świdnicy do udzielenia odpowiedzi, ile zarabiał jej doradca. Na odmowę poskarżył się Łukasz Apołenis z Prawa i Sprawiedliwości.

sad

Łukasz Apołenis, korzystając z dostępu do informacji publicznej, zwrócił się z pytaniami o liczbę doradców prezydent Świdnicy, czas ich zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Uzyskał odpowiedź, że jest jeden doradca, zatrudniony na pół etatu z uposażeniem 2040 zł. Uznał jednak, że mogło dojść do obniżenia wynagrodzenia właśnie w związku z jego pytaniem i zażądał informacji o pensji od początku zatrudnienia doradcy (od grudnia 2014 do maja 2015). Tej odpowiedzi nie uzyskał, a rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska odmowę uzasadniła ochroną danych osobowych. Apołenis argumentował, że przy udzieleniu pierwszej odpowiedzi ochrona danych osobowych dla prezydent Świdnicy nie była przeszkodą, a ponadto wynagrodzenia w instytucjach publicznych (na poszczególnych stanowiskach) są jawne.  Doradcą prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej  jest Adam Markiewicz.

Sąd nakazał udzielenie odpowiedzi w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się wyroku. Odstąpił od wymierzenia grzywny, stwierdzając, że bezczynność prezydent Świdnicy nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa. WSA zasądził od prezydent 100 złotych na rzecz Apołenisa tytułem zwrotu wpisu do skargi.

/asz/

 

Poprzedni artykułUczę pokonywania barier – wywiad z Jolantą Kumor
Następny artykułWspólnota ramię w ramię z PiS