Strona główna Polityka Wspólnota ramię w ramię z PiS

Wspólnota ramię w ramię z PiS

4

Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej będzie współpracowała z Prawem i Sprawiedliwością w radach gmin i Radzie Powiatu. Wspólnota przez 12 lat była główną siłą w lokalnych samorządach ziemi świdnickiej i tylko raz na krótko weszła w koalicję z PiS-m w Radzie Miasta. Radni partii Jarosława Kaczyńskiego byli wyjątkowo ostrymi krytykami prezydenta Murdzka, a do kulminacji doszło podczas przegranych przez niego wyborach na szefa miasta w 2014 roku. Wojciech Murdzek i Wspólnota przez ostatnie lata byli w koalicji z Platforma Obywatelską.

Garstecki baner

Świdnickie Prawo i Sprawiedliwość było ostrym krytykiem byłego prezydenta Wojciecha Murdzka, lidera Wspólnoty Samorządowej. Murdzek dostał się do sejmu z listy PiS-u i nastąpiła zmiana frontu. Robert Garstecki (na zdjęciu), kiedyś lider świdnickich struktur partii i kandydat PiS na prezydenta, jest tymczasem na liście do wykluczenia.

Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze sygnały ocieplenia kontaktów Wojciecha Murdzka z posłanką PiS, Anną Zalewską, która poparła do w drugiej turze wyborów. Ta decyzja doprowadziła do kryzysu i buntu radnych partii, popierających kandydującego na urząd prezydenta miasta Roberta Garsteckiego. Do dziś konflikt nie został zakończony, a sąd partyjny wciąż nie znalazł czasu na rozpatrzenie wniosku o wykluczenie grupy działaczy z partii.

Po przegranych wyborach Wspólnota stała się niewiele znaczącą opozycją zarówno w Radzie Miejskiej Świdnicy, jak i w Radzie Powiatu. Nie doszło jednak do zawiązania koalicji z PiS. Jest jednak zmiana frontu, związana z wygraną Wojciecha Murdzka w wyborach parlamentarnych. Były prezydent z powodzeniem startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj Wspólnota Samorządowa podjęła decyzję – Przyjęto również założenia współpracy politycznej na różnych szczeblach samorządu terytorialnego na najbliższe lata. I tak, zaakceptowano współpracę „Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej” z „Prawem i Sprawiedliwością” w radach gmin naszego powiatu oraz radzie powiatu świdnickiego – pisze Roman Etel, rzecznik stowarzyszenia.

/asz/

Komunikat Wspólnoty Samorządowej. Kliknij.

Poprzedni artykułIle zarabia doradca prezydenta? Sąd każe odpowiedzieć
Następny artykułLekceważą czerwone światło