Strona główna Bez kategorii Promują muzykę już 70 lat

Promują muzykę już 70 lat

0

Zaczynali w klasach na poddaszu z przeciekającym dachem i w prywatnych mieszkaniach. Trudno w to uwierzyć, ale w trzy miesiące po zakończeniu II wojny światowej istniała już szkoła muzyczna z trojgiem nauczycieli i osiemdziesięcioma uczniami! Założona przez kapelmistrza Władysława Skawinę placówka przeprowadzała się, z trudem pozyskiwała instrumenty i mimo wielu przeciwności zdołała wykształcić blisko 1000 uczniów.

PSM 21.11 (20)

Świdnicka placówka jest jedną z najstarszych szkół muzycznych w Polsce. Swoją działalność rozpoczęła już we wrześniu 1945 roku. Wśród nich są znani muzycy, tacy jak: Witold Korecki – skrzypek, dyrygent i organizator życia muzycznego we Wrocławiu i Wałbrzychu, Katarzyna Gärtner – pianistka jazzowa i kompozytorka, Marek Dyżewski – pianista i wybitny eseista muzyczny, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Lazar Mener – pianista, Andrzej Jurkiewicz – śpiewak, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Jadwiga Paduch – śpiewaczka, solistka Estrady Wojskowej, Grzegorz Wierzba – kompozytor oraz Katarzyna Mackiewicz – śpiewaczka. Od 2003 roku przy Szkole Muzycznej I stopnia funkcjonuje Społeczna Szkoła Muzyczna II stopnia, która od  siedmiu lat posiada uprawnienia szkoły publicznej. Uczniowie PSM zdobywają wiedzą i umiejętności w klasach fortepianu, organów, akordeonu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, fletu, oboju, klarnetu, saksofonu, trąbki i perkusji.

PSM 21.11 (7)

Trudne i barwne dzieje świdnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego opisał Kazimierz Kościukiewicz, obecny dyrektor, doceniany za rozwój szkoły. Niestety, ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć na galę jubileuszową, która w sobotni, 21 listopada, wieczór, zgromadziła nauczycieli byłych i obecnych, poprzednich dyrektorów, obecnych i byłych uczniów. Uroczystość poprowadziła zastępująca Kazimierza Kościukiewicza dyrektor Beata Bartko-Kozieł. Życzenia szkole-jubilatce składali prezydent Beata Moskal-Słaniewska, wójt Teresa Mazurek, biskup świdnicki Ignacy Dec, Beata Drewniacka, reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przedstawiciele starostwa, związków zawodowych i zaprzyjaźnionych szkół muzycznych. Szkoła otrzymała w prezencie instrumenty.

PSM 21.11 (15)

Jubileusz stał się okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych osób. Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej nagrodą I stopnia za wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce uhonorował dyrektora Kościukiewicza. Dyrektor otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Nagrodami dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej zostali wyróżnieni nauczyciele: Beata Bartko-Kozieł, Katarzyna Bajorek i Adam Kuceła. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi.

Podczas gali nie mogło zabraknąć muzyki! Na koncert jubileuszowy złożyły się występy solistów, duetów, a także orkiestry fletowej i scholi. Na scenie nie zabrakło wykształconych w świdnickiej PSM gwiazd – Lazara Menera i Andrzeja Jurkiewicza.

/asz/

Zdjęcia Łukasz Kufner