Strona główna Bez kategorii Nowatorski projekt solarny w Świdnicy

Nowatorski projekt solarny w Świdnicy

0

Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy otwiera największe w Polsce laboratorium technologii solarnych. Otwarciu towarzyszyć będą dwie konferencje, w dniach 25-26 listopada, dotyczące sytuacji na rynku fotowoltaicznym, technologii oraz perspektyw rozwoju PV w Polsce.

Farma PV

Pionierska instalacja fotowoltaiczna w Świdnicy

Znajdująca się w Świdnicy instalacja fotowoltaiczna to największe w kraju laboratorium energii słońca, które pełni funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne. Powstało ono przy współpracy Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej oraz świdnickiego ośrodka CTE. Wykorzystuje się w nim aż 16 technologii fotowoltaicznych, także takich, które w Polsce wciąż są rzadkością, m.in. bazujących na krzemie amorficznym i mikrokrystalicznym.

Pierwsza konferencja, 25 listopada, zawierać będzie dwa bloki tematyczne: „Technologie fotowoltaiczne oraz badanie efektywności modułów i systemów PV” i  „Finansowanie rozwoju oraz kształcenie instalatorów”. Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, dr Tadeusz Żdanowicz z Politechniki Wrocławskiej, Piotr Pająk z Gramwzielone.pl, Krzysztof Brzozowski oraz Marek Rybiański z Centrum Technologii Energetycznych i przedstawiciele firm z branży PV. Będzie to konferencja skierowana głównie do firm instalacyjnych, dostawców technologii, członków klastra CTE oraz osób związanych z branżą fotowoltaiczną. Udział w niej jest bezpłatny, po wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia na adres: [email protected]

W dniu 26 listopada poruszone zostaną tematy interesujące zwłaszcza przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz producentów rolnych. Będzie można się wiele dowiedzieć na temat korzyści płynących z programów funkcjonalno-użytkowych (PFU), prelekcje dotyczyć będą również: systemów fotowoltaicznych stosowanych w instalacjach prosumenckich, przyłączania instalacji PV do sieci energetycznej oraz możliwości finansowego wsparcia realizacji inwestycji w PV. Udział w konferencji również jest bezpłatny, należy jednak wcześniej zarejestrować się na stronie www.pogodadlaprosumenta.pl.

Konferencje odbędą się w  Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy przy ul. Stalowej 2.

Centrum Technologii Energetycznych to pozarządowa organizacja ekspercka pełniąca rolę brokera technologii i innowacji, będąca jednostką wewnętrzną Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość . Od ponad 20 lat jest jednym z największych inicjatorów i propagatorów wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii i technologii energooszczędnych w Polsce. Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz racjonalnego wykorzystania energii oraz nowoczesnych technologii.

Więcej o CTE na www.cte.fea.pl

(opr. red.)