Strona główna Bez kategorii Dominika Kulczyk: Zaczyna się od małego gestu

Dominika Kulczyk: Zaczyna się od małego gestu [FOTO]

0

Wystarczy mały gest, drobna zmiana w myśleniu i działaniu, by uruchomić lawinę dobrych zdarzeń i odmienić czyjeś życie- przekonuje Dominika Kulczyk. Jedna z najbogatszych Polek, filantropka i działaczka społeczna włączyła się do obchodów Dnia Praw Dziecka, które w Świdnicy trwają już od poniedziałku, a dziś mają swoją kulminację. Dominika Kulczyk, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak o akcjach na rzecz propagowania praw dziecka mówili podczas spotkania z dziennikarzami.

001

Spotykamy się w czasie wyjątkowym: po raz drugi obchodzimy Dzień Praw Dziecka, a wczoraj był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Z przeprowadzonych przez Biuro RPD badań wynika, że wciąż 58% Polaków akceptuje stosowanie przemocy wobec dzieci. I nie zgadzajmy się na trywializowanie, że chodzi o klaps – to jest uderzenie drugiego człowieka – mówi Marek Michalak. – Prowadzona od kilku lat kampania przyniosła efekty, bo kiedy zaczynaliśmy, przemoc akceptowało 78% Polaków. Do zrobienia wciąż jest bardzo dużo i dlatego pochylanie się nad prawami dziecka jest tak ważne. A od praw dziecka zaczynają się prawa człowieka i nie ma między nimi żadnej kolizji ani sprzeczności. Dzieciństwo człowieka musi być okresem, w którym konstruują się dobre wzorce, w którym uczy się szacunku, odpowiedzialności za siebie i innych, empatii i asertywności. I to nie jest odbieranie czegokolwiek rodzicom! Wzajemny szacunek buduje dobre relacje i więzi.

004

Udzielamy pomocy rodzinom dotkniętym przemocą i w każdej takiej sprawie okazuje się, że bicia dzieci dopuszczają się dorośli, którzy sami byli bitymi, poniewieranymi, nieszczęśliwymi dziećmi – dodaje Beata Moskal-Słaniewska. – Przemoc prowokuje przemoc, a jej zatrzymanie zaprocentuje w przyszłości.

O empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka mówiła Dominika Kulczyk. – Realizowany wspólnie ze wspaniałym zespołem w telewizji TVN program „Efekt domina” ma swoja kontynuacje w postaci programu edukacyjnego. Przygotowaliśmy materiały do prowadzenia lekcji, z których korzysta 20 tysięcy szkół, w sumie ponad 2 miliony dzieci i młodzieży. Wychowałam się w domu, w którym stawiano na racjonalność w działaniach i to jest dla mnie także drogowskazem w realizowaniu działań pomocowych czy edukacyjnych. Nie chodzi o to, by robić cokolwiek, ale pomagać z głową. Trzeba poznać ludzi, ich problemy, sprawdzić, co naprawdę przyniesie dobry efekt. A w dzieciach trzeba obudzić potrzebę poznawania i empatii. Wystarczy mały gest, by uruchomić lawinę dobrych zdarzeń. I nie jest ważne, czy pomagamy tu, w Polsce, czy w Bangladeszu albo Etiopii.

Michalak i Kulczyk w szpitalu 20.11 (21)

Dominika Kulczyk wzięła także udział udział w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8. Marek Michalak i Dominika Kulczyk odwiedzili  najmłodszych pacjentów świdnickiego szpitala Latawiec.

/asz/

Zdjęcia Łukasz Kufner

 

Poprzedni artykułWysypisko w środku miasta [FOTO]
Następny artykułNowatorski projekt solarny w Świdnicy