Strona główna Bez kategorii Dorośli uroczyście zakończyli święto dzieci

Dorośli uroczyście zakończyli święto dzieci [FOTO]

0

Prezydenci, posłowie, dyplomaci, dostojnicy Kościoła, dyrektorzy – dorośli najwyższych szczebli zgromadzili się w piątek wieczorem w świdnickim teatrze, by uczcić święto dzieci. Uroczysta gala była podsumowaniem całego tygodnia obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy.

Gala w teatrze 20.11 (23)

Marek Michalak z aktorami spektaklu „Sekret”

W gali wzięli udział między innymi: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy, Krzysztof Bramorski – Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburgu czy ks. bp. Waldemar Pytel. Uroczystości rozpoczęły się artystycznie, od spektaklu „Sekret” w reżyserii insp. Grzegorza Jacha, w którym zagrała młodzież ze świdnickiej grupy programu PaT. Spektakl poruszył tematykę uzależnienia młodych ludzi od narkotyków i zawierał przesłanie mówiące o tym, że tylko dzięki byciu sobą i słuchaniu własnego serca jest się panem świata.

Po spektaklu galę oficjalnie otwarła Dorota Zawadzka i poprowadziła ją razem z insp. Grzegorzem Jachem. W swojej powitalnej przemowie zaznaczyła, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, to jest taki drugi Dzień Dziecka, różni się tylko tym, że zamiast prezentów dzieci powinny otrzymywać od dorosłych uwagę, czas i skupienie. Najbardziej uroczystym momentem gali było wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowych Krzyży Zasługi, które otrzymały harcerki Teresa Dubel  i Zuzanna Nawrot. Następnie swoje odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka wręczył Rzecznik Praw Dziecka, otrzymali je: Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl, Piotr Pamuła, komendant Hufca ZHP w Świdnicy, Teresa Słupianek, harcerka i działaczka społeczna i Joanna Grębowska-Szpak, nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 315. Przemawiając po wręczeniu odznaczeń, Marek Michalak powiedział – Chciałbym, żeby ten dzień promieniował na wszystkie inne dni i przypominał o szacunku, który należy się dzieciom nie dlatego, że są grzeczne, ale dlatego, że są ludźmi. Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka i nie można mówić o poszanowaniu godności człowieka, bez mówienia o godności dzieci. Godność dziecka jest fundamentem – stwierdził. Dodał również, że każda z osób odznaczonych Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI poprzez swoją codzienną pracę przyczynia się do ochrony tychże praw.

Gala w teatrze 20.11 (32)

Swoje honory podczas gali odebrali również zwycięzcy dwóch konkursów oraz Aleksandra Pietrzak, autorka znaczka okolicznościowego wydanego przez Pocztę Polską. W konkursie na logo Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka wygrał pan Wojciech Janicki, a w międzyszkolnym konkursie na logo Świdnicy – Stolicy Dziecięcych Marzeń pierwsze miejsce zdobył Daniel Stefański z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.

W programie gali znalazły się też akcenty filmowo-muzyczne. Zaprezentowano spoty promocyjne dwóch kampanii – przeciwko niewolniczej pracy dzieci w Bangladeszu (przygotowany przez Fundację Efekt Domina, prowadzoną przez Dominikę Kolczyk) oraz przeciwko przemocy wobec dzieci, którą pod hasłem „Bicie, czas z tym skończyć” przygotował Rzecznik Praw Dziecka. Muzycznym uświetnieniem gali były występy poznańskiego zespołu dziecięcego Łejery i Kasi Stankiewicz.

Wieczór zakończyła Katarzyna Stoparczyk z Programu 3 Polskiego Radia, prezentując nieco odmienioną wersję swojego projektu „Politycy w piaskownicy”, a mianowicie, zadawała pytania dorosłym i konfrontowała je z odpowiedziami dzieci. Do odegrania tego projektu „na żywo” zaprosiła Dorotę Zawadzką, Marka Michalaka, Krzysztofa Bramorskiego i Jerzego Hamerskiego, dyrektora artystycznego zespoły Łejery.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

(af)

Zdjęcia: Łukasz Kufner

Poprzedni artykułNowatorski projekt solarny w Świdnicy
Następny artykułPolecamy: Adam Wajrak „Wilki”