Strona główna Bez kategorii Unijne pieniądze dla żłobków i klubów malucha

Unijne pieniądze dla żłobków i klubów malucha

0

Nowość w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska. Unijne pieniądze przeznaczone są na rozwój lub wyposażenie żłobków, klubów malucha i innych form, które zagwarantują opiekę dzieciom do 3. roku życia. W ogłoszonych niedawno przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy konkursach do pozyskania jest blisko 27,4 mln zł.

żłobek

Zdjęcie archiwalne

– Nabory skierowane są do wszystkich zainteresowanych utworzeniem bądź rozwojem żłobków i klubów dziecięcych. Z dotacji będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, fundacje i stowarzyszenia, samorządy, placówki oświatowe i inne organizacje, które chcą się podjąć tego działania. Efektem finalnym dofinansowanych projektów ma być pomoc w opiece nad dziećmi rodzicom, którzy chcą wrócić na rynek pracy bądź znaleźć zatrudnienie – mówi Lilla Jaroń, wicedyrektor ds. zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w DWUP.

W ramach ogłoszonych konkursów wnioskodawcy będą mieli czas na przygotowanie swoich ofert do stycznia 2016 r.
Fundusze przeznaczymy na konkretne działania, a ich lista jest długa. Mogą trafić na przykład na utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 lub wsparcie już istniejących. Ale nie tylko. Sfinansować możemy bieżące koszty opieki nad dziećmi, wynagrodzenia opiekuna lub niani, czy też przeszkolenie opiekunów, a także podniesienie kwalifikacji i kompetencji rodziców, którzy są bez pracy i mają małe dzieci. Projekty będą realizowane nawet przez 24 miesiące – dodaje dyr. Jaroń.

O unijne fundusze będzie można zabiegać w ramach czterech konkursów:
• horyzontalny – dla wytypowanych obszarów interwencji – pula środków 18,15 mln zł,
• Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego – pula środków 3,28 mln zł,
• Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej – pula środków 2,25 mln zł,
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Wałbrzyskiej – pula środków 3,69 mln zł.

Więcej informacji oraz szczegółowe terminy przyjmowania wniosków konkursowych dostępne są pod adresem: www.rpo.dwup.pl

Przypomnijmy, że w Świdnicy dzięki środkom unijnym pozyskanym w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej ma zostać wybudowany żłobek na osiedlu Zawiszów.

***

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy pełni funkcję instytucji pośredniczącej, która w imieniu władz województwa, rozdysponowuje unijne fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
W nowej perspektywie unijnej DWUP ma do dyspozycji ponad 400 mln euro w ramach RPO. Na pomoc będą mogły liczyć: osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorcy, ale także inni Dolnoślązacy, którzy chcą wrócić na rynek pracy np. 50+, rodzice, którzy mają małe dzieci i potrzebują żłobka.

/DWUP, opr. red./

Poprzedni artykułIII liga piłkarska: Relacja live z Mostek. Kibicujemy świdniczanom!
Następny artykułKwestują na świdnickich cmentarzach