Strona główna Blogi Festiwal Punkt Zero: Biznes kołowy

Festiwal Punkt Zero: Biznes kołowy

0

Aleja imienia Tysiąca Rond – niedługo tak będzie można nazwać część głównego traktu przebiegającego przez nasze miasto. Od początku wakacji trwa wielki remont dróg, ale warto chwilę pocierpieć: czeka nas przecież poprawa jakości i usprawnienie ruchu samochodowego. To dobra zmiana, ale bez narzekania, oczywiście, nie może się obejść. Cieszę się, że kierowcy samochodów w naszym mieście są coraz bardziej dopieszczeni, ale przydałoby się jeszcze usprawnić infrastrukturę dla rowerów – tak, aby też miłośnicy jednośladów mogli płynnie i bezpiecznie poruszać się po Świdnicy.

Świdnicka Wyjątkowa Inicjatywa Rowerowa

Przykładów sprawnie zorganizowanego (lub ewoluującego w stronę sprawie zorganizowanego) i przyjaznego rowerzystom miasta nie trzeba szukać już w Dani, Holandii, czy w Niemczech, ale wystarczy spojrzeć 50 kilometrów od Świdnicy – na Wrocław. Na podstawie własnego doświadczenia – muszę pochwalić stolicę Dolnego Śląska: jest coraz więcej nie tylko ścieżek rowerowych, ale i osobnych pasów przy najbardziej ruchliwych ulicach, powstają specjalne zatoki rowerowe i sygnalizacja. Co najciekawsze i najważniejsze – grupa wrocławskich miłośników jednośladów jest świetnie zorganizowana; podczas poprzedniego głosowania nad budżetem obywatelskim ich projekt przebudowy jednego z najruchliwszych traktów – tak, aby był bezpieczny dla rowerów, zdobył największą liczbę głosów.

Świdnica to piękne, ale niewielkie miasto – większość dystansów można spokojnie pokonać na rowerze. A rowerzystów u nas nie brakuje i, zapewne, pojawi się ich znacznie więcej, kiedy będzie odpowiednio przygotowana infrastruktura. Potrzebna jest jednak zmiana myślenia: rower to nie tylko pojazd poza miasto i na weekend – to pełnoprawny środek transportu. Dlatego powinniśmy zmieniać i budować infrastrukturę dla jednośladów nie tylko na obrzeżach, ale i w centrum – w najbardziej ruchliwych miejscach.

28 sierpnia 2015 roku zapraszamy na debatę poświęconą sytuacji rowerzystów w mieście, organizowaną w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Punkt Zero. Zaczynamy o godzinie 16:30 w Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO (pl. Pokoju, przy Kościele Pokoju).

Więcej o Festiwalu Punkt Zero: www.punktzero.org.

Projekt współfinansowany jest przez Muzeum Historii Polski oraz Urząd Miasta Świdnicy.

Stanisław Abramik

Poprzedni artykułSkromne obchody święta Wojska Polskiego
Następny artykułCentrum Przesiadkowe: Odbiory zakończone