Strona główna Bez kategorii Młodzież ratowała polskie mogiły

Młodzież ratowała polskie mogiły

1

Po raz szósty młodzież i wolontariusze z Dolnego Śląska ratowali polskie nekropolie a Ukrainie. Wśród nich byli uczniowie z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, którzy po raz kolejny odwiedzili polski cmentarz w Nowej Uszycy, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja szóstej edycji akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia” – informuje Janusz Waligóra z UG w Świdnicy.

mogiła prawdziada

W tym roku blisko pół tysiąca wolontariuszy postanowiło zamienić swoje wakacje na pomoc przy porządkowaniu polskich mogił. Dotarli aż do 85 miejscowości, by pracować na cmentarzach swoich przodków. – Robimy to z miłości do Kresów, poczucia obowiązku i w ramach pamięci o Polakach, którzy mieszkali, pracowali i walczyli na tych ziemiach za wolną Polskę – mówili młodzi uczestnicy wyjazdu na Ukrainę.

W ramach akcji, w ciągu 5 lat, uratowano już kilkadziesiąt cmentarzy, spośród których wiele przeznaczonych było do likwidacji i wyburzenia.

Oprócz ekipy z gimnazjum w Pszennie, której przewodniczył dyrektor Zbigniew Janus w pracach porządkowych na cmentarzu w Nowej Uszycy pomagali także inni wolontariusze z Polski M.in. Wojciech Minko (Lubin), a z Ukrainy Natala Bereżańska (Nowa Uszyca) i nowouszycka młodzież gimnazjalna, przeważnie polskiego pochodzenia. Rolę gospodarza pełnił ksiądz proboszcz Marek Wójcik – rodem z dolnośląskiej Złotoryi. – Specjalistą od nagrobków okazał się Pan Bogdan, natomiast „dobrym duchem” ekipy kierowca naszego busa – pan Darek. Bardzo dziękujemy! – mówią gimnazjaliści z Pszenna.

Czas pobytu wypełniała nie tylko praca. W miejscowym kościele wierni przyjmowali figurę Matki Boskiej Fatimskiej. My również włączyliśmy się w te trzydniowe uroczystości. Wspaniałymi lekcjami historii były wycieczki do pobliskich miejscowości – Chreptiowa, Chocimia oraz Kamieńca Podolskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły widoki naprawdę potężnego i pięknego Dniestru. Ulubione zajęcia to jednak wspólne z miejscową młodzieżą rozgrywki sportowe – tenis stołowy, piłka nożna i siatkówka. Kubek miejscowego specjału – kwasu chlebowego był ulubionym dopełnieniem dnia – dodaje młodzież z gimnazjum w Pszennie.

Akcja „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia” zainicjowana została przez wrocławską dziennikarkę Grażynę Orłowską-Sondej, która od wielu lat wspólnie z Dolnośląską Kurator Oświaty Beatą Pawłowicz niesie pomoc Polakom zamieszkującym Kresy. Jej głównym celem jest ratowanie polskich cmentarzy, które znajdują się na Ukrainie. To jedne z ostatnich miejsc, symboli pamięci, które przypominają o tym, że ziemie te kiedyś należały do Rzeczpospolitej i zamieszkiwali je nasi przodkowie. Pozostawione same sobie nekropolie niszczeją i zarastają, a wiele z nich przeznaczonych jest do likwidacji. Akcja jest również wielką patriotyczną lekcją dla dzieci oraz młodzieży, który wyjeżdżają co roku na Ukrainę. A także chęć powrotu, bo większość osób z akcją związuje się na całe lata. Od kilku lat akcji patronuje także wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, która wspiera działania gimnazjalistów z Pszenna. Wielokrotnie powtarzam, że naród bez historii jest jak drzewo bez korzeni. – Jestem dumna z faktu, że w akcję ratowania mogił naszych przodków włączyła się również nasza młodzież, zamieniając letni wypoczynek na czasem bardzo ciężką pracę. Dzięki takim wyjazdom uczniowie poznają także historię, stykają się z tradycją i kulturą, spotykają rodaków, którzy pozostali w swoich rodzinnych stronach. Z niejednego wolontariusza tego typu spotkania wycisnęły łzy, pozostawiając ślad na całe życie. Za to im serdecznie dziękuję – dodaje wójt gminy.

Poprzedni artykułFatalne skutki brawury
Następny artykułKomisja Rewizyjna sprawdzi prezydent Świdnicy