Strona główna Temat dnia Szpital z kontraktem, 14 przychodni bez

Szpital z kontraktem, 14 przychodni bez

13

Oba szpitale w powiecie świdnickim – Latawiec w Świdnicy i Mikulicz w Świebodzicach mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok. Natomiast nie we wszyscy lekarze z podstawowej opieki medycznej zawarli umowy. Pacjenci mogą poczekać aż dojdzie do porozumienia z NFZ lub zmienić przychodnię.

latawiec (3)

Jak podaje wrocławski NFZ, w Świdnicy kontraktów na 2015 rok nie mają: Bożena Śnieżek, Władysław Kruszczewicz, Beata Trzcińska-Larska, Małgorzata Pepera, Ars Medica Sp. z o.o., NZOZ Kolmed. Umów nie podpisało także kilka przychodni z Marcinowic, Żarowa, Pszenna, Dobromierza, Witoszowa, Lutomi i Roztoki. W sumie 14 placówek medycznych w powiecie świdnickim zaczyna rok bez kontraktu. Pacjenci mogą poczekać, aż dojdzie do finalizacji umów lub zmienić przychodnię. W pierwszym przypadku pomocy udzielać będą wskazane placówki pomocy świątecznej i szpitalne oddziały ratunkowe. W powiecie świdnickim wskazano wyłącznie szpital Mikulicz w Świebodzicach. W drugim należy złożyć nowa deklarację. Jak przypomina NFZ, zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w przychodni. Nową deklarację do wypełnienia pacjent otrzyma w przychodni.

Nie ma natomiast zadnego zagrożenia dla pacjentów świdnickiego szpitala Latawiec, który kontrakt na 2015 rok podpisał 17 grudnia 2014 roku. – Kontrakt szpitalny jest praktycznie na tym samym poziomie jak wyjściowy kontrakt na rok 2014 – mówi dyrektor Grzegorz Kloc. – Uzgodnienie to zostało zawarte po długich negocjacjach, ponieważ w pierwszej wersji NFZ chciał zmniejszyć kontrakty szpitalom powiatowym działającym na terenie Dolnego Śląska.W przypadku Latawca proponowana realna kwota zmniejszenia wynosiła prawie 900 tys zł , co było kompletnie niezrozumiałe ze względu choćby na fakt, że same nadwykonania – czyli wartość świadczeń wykonanych ponad umowę,za które NFZ szpitalowi nie zapłacił- za 11 m-cy wynoszą ok 4,5 mln zł. W wyniku negocjacji NFZ zgodził się na powrót do warunków wyjściowych takich jak rok wcześniej i zwiększyć dodatkowo wartość kontraktu o ok. 200 tys zł. Ostatecznie wartość umowy szpitalnej wynosi 68 587 749 zł. W ramach tej umowy została również wyodrębniona kwota ok.1,7 mln zł na leczenie pacjentów onkologicznych w ramach tzw. pakietu onkologicznego.

Informacje o kontraktach dla placówek medycznych na Dolnym Śląsku można znaleźć na stronie www.nfz-wroclaw.pl

opr. asz

 

Poprzedni artykułCo grają w kinie?
Następny artykułSzymon Chojnowski drugim zastępcą prezydenta