Strona główna Bez kategorii Rosjanie w Świdnicy. Jak było, jak jest?

Rosjanie w Świdnicy. Jak było, jak jest?

30

Młodzież ze świdnickich szkół oraz mieszkańcy Świdnicy we wtorek, 23 września wezmą udział w nietypowym spotkaniu, które zaplanowano pod hasłem „Czy jeszcze pamiętasz? – pół wieku obecności armii sowieckiej w Świdnicy”. Pretekstem jest obchodzona niedawno – 17 września – 75 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w czasie II wojny światowej.

spotkanie

Wzorem poprzednich spotkań chcemy w ciekawy sposób podebatować o historii Polski, ale również tej naszej – lokalnej, najbardziej dotyczącej świdniczan. Jeszcze nie tak dawno w jednym mieście, ze względu na obecność wojsk sowieckich, istniały praktycznie dwa światy – tłumaczy Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 23 września o godz. 17.00 w sali obrad Urzędu Stanu Cywilnego (ul. Armii Krajowej 47).

W programie przewidziano m. in.: „Wspomnienie sąsiada” – świdniczanin Krzysztof Dworenko-Dworkin opowie jak się żyło na styku Polski i Związku Sowieckiego w Świdnicy, dr Paweł Piotrowski – historyk, w swoim wystąpieniu opowie o pobycie wojsk sowieckich w Polsce i na Dolnym Śląsku, zastępca prezydenta Świdnicy, Waldemar Skórski opowie o historii miejsc związanych z armią sowiecką, byli i obecni pracownicy Urzędu Miejskiego opowiedzą o ciekawostkach związanych z wyprowadzką armii sowieckiej ze Świdnicy i zagospodarowaniu obiektów koszarowych.

Poprzedni artykułMają liderów do powiatu
Następny artykułEkologicznie w gimnazjach