Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Miejsca bitew w Polsce

Znanenieznane.pl: Miejsca bitew w Polsce

2

Huk, dym i zapach spalonego prochu… Historyczne bitwy pozostawiają niewiele śladów. Warto odwiedzać miejsca, w których niegdyś rozegrały się sceny batalistyczne. Warto pamiętać…

534878_402386883115694_295726379_n_Details-0

Wzgórza Gilowskie

Pasmo Wzgórz Gilowskich jest południową częścią Wzgórz Krzyżowych, o długości około 6 km. Doskonale nadaje się na rodzinną wyprawę. Najwyższym szczytem pasma jest Zguba –  418 m n.p.m.
W 1762 r. w bitwie między Prusami a Austrią, w jednej z ostatnich potyczek wojny siedmioletniej, zginęło ponad 4 tysiące żołnierzy. Jeśli dać temu wiarę to Wzgórza Gilowskie pod Dzierżoniowem mogą kryć wiele ciekawych pamiątek o historycznej wartości.
Żółty szlak prowadzi wprawdzie przez miejsca zmagań prusko-austriackich, niestety omija z daleka zdewastowany i zapomniany pomnik. Pamiątkowa tablica ze szwedzkiego granitu zawierała inskrypcję: „Na pamiątkę bitwy pod Dzierżoniowem w dniu 16 sierpnia 1762 r., poległym i rannym pruskim i austriackim żołnierzom”. Niestety nie przetrwała do naszych czasów.

Legnickie Pole

Legnickie Pole leży na uboczu, 10 km od Legnicy. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, którą koniecznie należy uwzględnić w wycieczkowych planach.
9 kwietnia 1241 r. na polach przed Legnicą starło się rycerstwo śląskie z mongołami. Niestety po krwawym boju Polacy ulegli przewadze najeźdźców. Śmierć poniósł książę Henryk II Pobożny, któremu obcięto głowę. Ciało wodza rozpoznała jego matka św. Jadwiga po…szóstym palcu u lewej stopy. W miejscu tym postawiono kościół, wokół którego wkrótce zaczęła powstawać osada. 600 lat później rozegrała się w pobliżu słynna bitwa nad Kaczawą.
W 500 rocznicę bitwy benedyktyni z Brevnova postanowili wybudować tutaj klasztor i kościół, ukończone w 1739 r. To jedno z najwybitniejszych dzieł baroku, zachwycające swoją klasą artystyczną.
W 2004 r. kompleks został uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Rzeczpospolitej Polskiej.

Dobromierz

W 1745 r. na polach pod Dobromierzem, u Pogórza Bolkowsko-Wałbrzyskiego stanęło naprzeciwko siebie sto tysięcy żołnierzy pruskich i austriackich. Zacięta bitwa, która tu rozgorzała, zdecydowała o losach II wojny śląskiej. W stulecie bitwy ustawiono na szczycie Wieżycy wieżę, z której roztacza się widok na pole bitwy i na połacie dolnośląskich równin.
Kilka lat temu zrujnowaną wieżę kupił taksówkarz – pasjonat z Dobromierza, Edward Hałdaś. Własnymi siłami przeprowadził prace remontowe i zabezpieczające. Dzięki panu Edwardowi można wejść na wieżę i popatrzeć na pogórze, Góry Wałbrzyskie a nawet Karkonosze.

Warmątowice Sienkiewiczowskie

Warmątowice Sienkiewiczowskie – tu możemy być świadkami najstarszej imprezy rekonstrukcyjnej w Polsce. Upamiętnia ona bitwę nad Kaczawą, która odbyła się w 1813 r. Pod koniec sierpnia miłośnicy broni oraz ubiorów z epoki Napoleona Bonapartego zjeżdżają z całej Europy na słynne trzydniowe Biwaki Historyczne.
Impreza zaczyna się od wystaw malarstwa i jarmarku staroci. Przygrywa orkiestra a potem odgrywana jest bitwa, łącznie z dialogami. Każdy wybuch to dym i zapach spalonego prochu.
Warto zobaczyć zabytkowy obelisk, który upamiętnia bitwę nad Kaczawą. Znajduje się przy wjeździe do barokowego pałacu. Został odsłonięty przez pruskich generałów – Yorcka, Gneisenaua i Blüchera.

Więcej propozycji na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułNagrody kultury przyznane
Następny artykułPolecamy: Skrzydło anioła