Strona główna Magazyn Książka Polecamy: Skrzydło anioła

Polecamy: Skrzydło anioła

0

„Skrzydło Anioła” to reportaż literacki przedstawiający niezwykłe wydarzenia sprzed pół wieku. Jolanta Krysowata, dziennikarka radiowa i telewizyjna,  przeprowadziła dziennikarskie śledztwo zainspirowane odnalezieniem zadziwiającego grobu na jednym z wrocławskich cmentarzy – grobu trzynastoletniej Koreanki pochowanej w 1955 roku. Ten trop doprowadził ją do odkrycia sensacyjnej, a skrywanej przez dziesięciolecia, wielowątkowej historii.

skrzydlo-aniola-b-iext23946596

W „tajnym” ośrodku wychowawczym dla koreańskich dzieci zorganizowanym w 1953 r. w Płakowicach w pobliżu Lwówka Śląskiego mieszkało i uczyło się 1270 dzieci pod opieką koreańskich i polskich wychowawców. Polski personel, młodzi nauczyciele często bez doświadczenia, ale pełni zapału do pracy, dali dzieciom obarczonym ciężką traumą wojenną, wychowywanym dotąd w atmosferze surowości i dyscyplinie wojskowej, to co najcenniejsze – serce i zrozumienie.
Kiedy po kilku latach przyszła decyzja o likwidacji ośrodka i okazało się, że dzieci muszą wrócić do zapomnianej ojczyzny, po obu stronach popłynęło wiele łez.
W opowieści szczególnie poruszająca jest historia niezwykłej więzi polskiego lekarza i śmiertelnie chorej koreańskiej dziewczynki. Teraz, po raz pierwszy, mamy okazję poznać tę złożoną historię w tak pełnym ujęciu, ze wszystkimi szczegółami, w tak ostrym świetle, tak barwnie spisaną.

Poprzedni artykułZnanenieznane.pl: Miejsca bitew w Polsce
Następny artykułFaktura, obraz, eksperyment. Świdnicki Klub Filmowy zaprasza