Strona główna Magazyn Książka Czytelnia: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne...

Czytelnia: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki

0

Trudno uwierzyć, ale Lailonia wciąż istnieje. Pomimo klęski głodu, wojen i innych nieszczęść, nadal ma się całkiem dobrze. Już nikt nie pamięta, kiedy właściwe rozpoczęła się jej historia, ale w Polsce dzieje tej niezwykłej krainy przybliżył nam Leszek Kołakowski – ponad pół wieku temu. Co ciekawe, historie, które zgromadził w niewielkiej książce, nadal są bardzo aktualne.

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Leszek Kołakowski
Wydawnictwo Znak
Kraków 2015

Wydane przez Znak 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki to piąte podejście do zbioru krótkich opowiadań/przypowieści napisanych na początku lat 60. ubiegłego stulecia przez jednego z najbardziej znanych polskich filozofów. Zbiór 13 krótkich opowieści (faktycznie 14 – w pierwszych wydaniach jedna z bajek nie przeszła przez sito cenzury) to lektura, dzięki której w lekki, ale i błyskotliwy sposób mamy okazję zapoznać się z podstawami filozofii – często z przymrużeniem oka i bez kłębowiska skomplikowanej terminologii. Rzeczywiście, podczas czytania przyjemność będą mieli zarówno mali – Kołakowski świetnie buduje baśniowe, bardzo charakterystyczne postaci, jak i duzi – przebijając się przez drugie dno ukrytych znaczeń, odnoszących się do spraw politycznych, społecznych i kulturowych. W krótkich historiach polski filozof świetnie łączy mądrość i humor, dając przyjemność z powracania i poszukiwania nowych interpretacji.

Dodatkową zaletą najnowszego wydania jest też dodatek z innymi przypowieściami Kołakowskiego, utrzymanymi w lalilońskim duchu. Najciekawszą z nich jest Legenda o cesarzu Kennedym: oto trafiamy na zjazd naukowy w dalekiej przyszłości – do czasów, gdzie nasza teraźniejszość jest głęboką prehistorią, a większość materiału źródłowego przepadło. Naukowcy rozstrzygają więc większość problemów historycznych poprzez głosowanie; nie prawda, ale przekonująca interpretacja i charyzma mówcy są tu bardziej istotne. Tak jak pozostałe teksty w zbiorze, to krótkie, humorystyczne opowiadanie jest przerażająco aktualne.

***

Stanisław Abramik – kulturoznawca, animator kultury, koordynator projektów literackich Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, działającego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Na jego półce z książkami można znaleźć powieści Milana Kundery, eseje Susan Sontag czy wiersze Cesarego Pavesego.

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Sok na śniadanie
Następny artykułOstatnie bilety na koncert dla Artura