Strona główna Magazyn Kino Faktura, obraz, eksperyment. Świdnicki Klub Filmowy zaprasza

Faktura, obraz, eksperyment. Świdnicki Klub Filmowy zaprasza

0

Świdnicki Klub Filmowy oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zapraszają na nowy cykl prezentacji. Tym razem  całość, streszczającą się w tytule „Faktura, obraz, eksperyment”, którą organizatorzy rozłożyli na pięć pozycji,  stanie się inspiracją do  odnalezienia motywów performance`u we współczesnym kinie, przechodzącego w specyficzną poetykę teatru i teatralizacji świata przedstawionego – od samej formy i konstrukcji filmu po funkcje w różnorodny sposób pogłębiające wizję reżyserską.

plakat jpg

Prezentacje zostały pomyślane jako poszukiwanie obrazu eksperymentalnego, jego estetyzującej a nierzadko nowatorskiej formy, w których ważną rolę odgrywają barwa, ruch, muzyka, poszukiwanie oryginalnego sposobu filmowania.  Cykl obejmie klasykę kina: „Rzeź” Romana Polańskiego, „Dogville” Larsa von Triera, „Braci Karamazow” Petra Zelenki, wreszcie estetyzujące kino Greenawaya na przykładzie „Ksiąg Prospera”.

Projekt rozpocznie prezentacja „Piny” Wima Wendersa, głośnego dokumentem z 2011 roku, będącego swoistym hołdem reżysera oddanym postaci i sztuce  Piny Bausch, wybitnej choreografki i twórczyni niezwykle ekspresyjnego a zarazem eksperymentalnego  teatru „syntezy” ruchu i barwy. Film o pozornie prostej formie bywa nazywany dokumentem muzycznym. To właściwie rejestracja kilku spektakli zrealizowanych przez Pinę, w której każdy kadr to odrębny poemat wyrażający się w ruchu i plastyce obrazu, przeniesiony na środki ekspresji, jakimi posługuje się film. Wenders w sugestywny sposób podpatruje pracę artystki, nie ingerując w materię spektaklu, a oddając jednocześnie jego dynamikę i założenia artystyczne. Poprzez zmiany perspektywy i ujęć widz staje się zarówno biernym obserwatorem jak i uczestnikiem dzieła, w którym zaciera się granica między obrazem filmowym a teatrem ruchu. Poprzez dokument obserwacyjny, idąc za Piną Bausch, Wenders tworzy oryginalny, niezwykle dynamiczny obraz nasycony barwami, ruchem ciała i, co najważniejsze, silnymi emocjami. Dlatego ”Pina” to jeden z tych filmów, które pochłaniają widza do końca, wyzwalają jego głębokie uczucia i estetyczne wrażenia…

Projekcja, połączona z wstępem i dyskusją, odbędzie się już 9 listopada w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej tradycyjnie już o godzinie 16.00.

Do wspólnego oglądania  i zarazem spotkania, na którym w luźnej i kameralnej atmosferze można się podzielić wrażeniami z obejrzanego filmu, zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Hurtownia Światła. Wstęp wolny.

Poprzedni artykułPolecamy: Skrzydło anioła
Następny artykułCzary Penelopy: Złocisty jabłecznik