Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Dolina Dzikiej Orlicy

ZnaneNieznane.pl: Dolina Dzikiej Orlicy

1

Dlaczego warto przyjechać w Dolinę Orlicy?

Dolina Dzikiej Orlicy rozdziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich. Środkiem doliny płynie rzeka Dzika Orlica, lewobrzeżny dopływ Łaby, należąca do zlewiska Morza Północnego. Rzeka płynie środkiem doliny, która jest uznawana za najpiękniejszą górską dolinę na Ziemi Kłodzkiej (a jedną z piękniejszych w Polsce). Niektórzy porównują ją nawet do dolin alpejskich, nie ma tu takich „ostrych” szczytów.

Źródła rzeki Orlicy znajdują się w Topielisku i Czarnym Bagnie (rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem). Przed Lasówką łączy się z Černym Potokiem, zmieniając nazwę na Dzika Orlica (Divoká Orlice). W trakcie swego biegu przyjmuje liczne dopływy odwadniające Góry Bystrzyckie. Na odcinku około 20 km jej nurtem biegnie granica państwowa między Polską i Republiką Czeską – od północnego skraju wsi Lasówka aż do Lesicy. Przez całą dolinę prowadzi niedawno zmodernizowana droga – początkowo jest to tzw. Droga Sudecka – najpiękniejsza górska szosa w Polsce (z Lasówki do Mostowic), dalej lokalna szosa z Mostowic do Lesicy.

Wzdłuż granicy wiedzie międzynarodowa trasa rowerowa ER-2. W okresie wakacyjnym, na terenie Gór Orlickich Czesi uruchamiają kursy „cyklobusu”, czyli autobusu z przyczepką do przewożenia rowerów. Jeden kurs jest także na stronę polską – cyklobus jedzie m.in. przez Zieleniec, Lasówkę i Mostowice.

Doskonałe warunki terenowe sprzyjają także uprawianiu turystyki pieszej i narciarskiej. Wiosną coraz częściej można tu spotkać miłośników spływów wodnych. Latem górskie stoki robią się fioletowe – zdobią je szerokie kobierce łubinu.

Historia

Na przestrzeni wieków Dolina Dzikiej Orlicy była dość gęsto zasiedlona. Miejscowości stykały się ze sobą, tworząc praktycznie jeden długi ciąg osadniczy. Na przykład Mostowice rozwijały się w ścisłym związku z sąsiednim Kunštatem. Obecnie aż trudno w to uwierzyć, ale w 1787 r. w tym kompleksie wiejskim mieszkało około 1500 osób! Wzdłuż rzeki działały liczne młyny, huty i warsztaty. Po 1945 r. wsie zostały zasiedlone przez repatriantów, ale wskutek trudnych warunków bytowych zaczęły się wyludniać. Część osad całkiem zanikła, część znacznie się wyludniła. W latach 70-tych XX w. zaczęła odradzać się funkcja letniskowa. W latach 90-tych powstały przejścia graniczne „turystyczne” lub małego ruchu granicznego. Obecnie granice istnieją tylko na mapach, więc nie ma żadnych przeszkód do uprawiania transgranicznej turystyki.

Co można robić w Dolinie Dzikiej Orlicy?

 • Zwiedzać położone w dolinie miejscowości.
 • Pływać po rzece kajakiem, pontonem lub na tratwie.
 • Jeździć na rowerze albo czeskim „cyklobusem”.
 • Szusować na nartach biegowych po wytyczonych trasach lub na „śladówkach” po leśnych duktach.
 • Szukać w rzece pozostałości młynów i szlifierni szkła.

Czego nie wolno pominąć?

 • Zabrania aparatu fotograficznego i wykonania zdjęć urzekającego krajobrazu.
 • Wędrówek, spacerów i zbierania owoców runa leśnego.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Lasówka – „zagłębie agroturystyczne” Gór Bystrzyckich.
 • Mostowice – drogowe przejście graniczne (do 3,5 tony).
 • Rudawa – m.in. sztuczny zalew na Dzikiej Orlicy.
 • Niemojów – liczne zabytki, w tym ruiny dworu sołtysów z XVI w.
 • Liczne szlaki turystyczne po polskiej i czeskiej stronie – piesze, rowerowe i narciarskie.

Więcej propozycji turystycznych na www.znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: „Diana. Moja historia”
Następny artykułAlbert Cinema. O bezdomnych za kamerą