Strona główna Magazyn Kino Albert Cinema. O bezdomnych za kamerą

Albert Cinema. O bezdomnych za kamerą

1

Ciągle żywotnym elementem tradycji polskiej dokumentalistyki jest realizacja filmów dla bohaterów. Humanizm i empatia wyznaczają linię zawodowych wyborów, jakie podejmują rodzimi filmowcy. Sprawdzoną ścieżką podążyła również Agnieszka Zwiefka w dokumencie „Albert Cinema”, w którym opowiada historię grupy filmowców-amatorów z wrocławskiego oddziału Towarzystwa im. Brata Alberta.

 

Zwiefka znana jest jako dziennikarka telewizyjna i reportażystka TVP Wrocław. Filmem „Albert Cinema” debiutuje jako dokumentalistka. Trzeba przyznać, że tajniki warsztatu opanowała perfekcyjnie. Film, który będzie można zobaczyć podczas VI „Okiem Młodych”, został zrealizowany w sposób przemyślany i konsekwentny.

 Jeśli chodzi o samą historię… Na pierwszy plan w opowieści wysuwa się Leszek Herliczka, 60-letni bezdomny, lider grupy filmowej, któremu niezmiernie zależy na spotkaniu z synem. Główna linia narracyjna koncentruje się wokół prób wyprostowania stosunków z potomkiem. Jak pójdzie Leszkowi? Po odpowiedź, zapraszamy na Festiwal. W tle rozgrywają się inne historie, które obserwuje Zwiefka. Autorka – co szalenie istotne w kontekście dokumentalistyki – znalazła czas, aby przyjrzeć się swoim bohaterom. Widać cierpliwość, zarówno w pojedynczych sytuacjach, jak i w ogólnym sensie – akcja filmu dzieje się na długim odcinku czasu.

 Agnieszka Zwiefka koncentruje się na ludzkich historiach, na napięciach między członkami grupy filmowej i na wszystkim, co sprawdza się dramaturgicznie w godzinnym filmie dokumentalnym. Jako twórca, trzyma się na dystans, nie opowiada o samej sobie, ale ustawia na pierwszym planie bohaterów. Bardzo klasycznie, co doskonale sprawdza się akurat w przypadku tego filmu.

 

Lech Moliński

Dyrektor Artystyczny

VI Festiwal Filmów Dokumentalnych

„Okiem Młodych” w Świdnicy

 „Albert Cinema” Agnieszki Zwiefki będzie prezentowane na festiwalu w piątek 20 września o godz. 21:00. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z autorką i bohaterem filmu. VI Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy potrwa od 19 do 22 września. Więcej informacji na stronie: www.okiemmlodych.pl

Poprzedni artykułZnaneNieznane.pl: Dolina Dzikiej Orlicy
Następny artykułCzary Penelopy: Powidła śliwkowe z czekoladą