Strona główna Temat dnia Setna pożyczka, czeka kolejne 5 milionów

Setna pożyczka, czeka kolejne 5 milionów

4

2,45% niezmiennie przez cały okres trwania pożyczki, 2% prowizji i żadnych haczyków. – To jest jak marzenie dla tych, którzy chcą się rozwijać – mówią zgodnie przedsiębiorcy. W Świdnicy podpisano dziś setną pożyczkę w ramach Inicjatywy JEREMIE. Na chętnych czeka już kolejne 5 milionów złotych.

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to  inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nastawiona na finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania oraz elastycznym podejściu do indywidualnych potrzeb.Tak brzmi oficjalne wytłumaczenie. – Inaczej to machina napędową dla małego i średniego biznesu – mówi Konrad Jabłoński, dyrektor Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy, które jest jedną z 16-tu organizacji na Dolnym Śląsku, pośredniczących w przyznawaniu pożyczek. Dzisiaj SSIG podsumowało 3-letnie działania, podpisało setną umowę i pochwaliło się, że na ten rok jest kolejne 5 milionów do rozdysponowania.

Pieniądze na pożyczki pochodzą w funduszy unijnych. Dolny Śląsk zadecydował o przeznaczeniu z tej puli w rozdaniu 2007-2013 405 milionów złotych. – Jestem zwolennikiem takiego mechanizmu zwrotnego, bo w przeciwieństwie do dotacji nie usypia czujności przedsiębiorców, a pozwala na start w biznesie czy rozwój firm – mówił podczas Jerzy Tutaj z zarządu województwa dolnośląskiego. Zapewnił także, że w kolejnym budżecie – 2014 – 20, na ten system pożyczek zostanie przeznaczony ponad miliard złotych.

Dariusz Wieloch z Banku Gospodarstwa Krajowego, który to bank jest menadżerem inicjatywy JEREMIE, wylicza, że z tej formy wsparcia skorzystało na Dolnym Śląsku 2100 firm. Przez SSIG w Świdnicy rozdysponowano od 2009 roku 10 milionów złotych. – Za każdą z tych pożyczek stoi konkretna firma – dodaje prezydent Wojciech Murdzek. – Czasem bardzo mała, jednoosobowa albo dająca zatrudnienie najbliższym z rodziny. To, że mamy swój udział jako samorządy we wspieranie tak małych firm pokazuje, że liczą się nie tylko ci wielcy, ale dosłownie każde miejsce pracy.

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych, które pośredniczy w udzielaniu pożyczek, powstało z inicjatywy kilku samorządów, a dziś w jego skład wchodzą Świdnica, powiat świdnicki i i Jaworzyna Śląska. – Były momenty, gdy zastanawialiśmy się, czy jest sens utrzymywania tej organizacji – przypomina starosta Zygmunt Worsa. – Po 12 latach funkcjonowania dziś można śmiało stwierdzić, że spełnia swoje zadanie, a dowodem na to jest choćby ta setka firm, które działają na rynku dzięki wsparciu JEREMIE.

Dotychczas tylko jedna umowa została wypowiedziana. – Mamy to szczęście, że trafiają do nas osoby rzetelne i zdeterminowane. Warto dodać, że aż 40% pożyczek zostało wziętych na uruchomienie działalności. Istotne są także inne liczby. Korzystając z Inicjatywy JEREMIE pożyczkobiorcy zaoszczędzili w sumie pół miliona złotych wobec kredytów komercyjnych – dodaje Konrad Jabłoński. Setną umowę na 200 tysięcy złotych podpisała Anna Janiak, współwłaścicielka przychodni BHmed. – Na kredyt komercyjny absolutnie nas nie stać, a przecież stale musimy poprawiać warunki dla naszych pacjentów – wyjaśnia. – Ta pożyczka jest świetnym rozwiązaniem.

Dzisiejsze spotkanie stało się także okazją do podziękowania osobom, wspierającym SSIG, a także do wręczenia tytułów Jeremiasz Biznesu wyróżniającym się firmom.

Wyróżnienia dla przedsiębiorców

JEREMIASZ BIZNESU

W kategoriach:

 1. Niszowy biznes – Mieczysław Buczek [Naprawa Sprzętu AGD w Świebodzicach]
 2. Konsekwentny rozwój firmy – Elżbieta Koźbiał [Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDIMEX w Pszennie]
 3. Konsekwentny rozwój firmy – Roman i Kazimiera Wedmańscy [Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe w Strzegomiu]
 4. Młodzi w biznesie – Wojciech Orzechowski [Orzech Drzewa i Krzewy – Ogrody w Jaworzynie Śląskiej],
 5. Młodzi w biznesie  – Marcin Kalemba [Master-Car w Świdnicy]
 6. Najlepszy debiut w JEREMIE – Ewelina Grądziel [Inlinqua w Świdnicy]
 7. Doskonalenie technologii – Bolesław Marciniszyn [Sp.J. Texel w Świdnicy]
 8. Oryginalny produkt – Marta Czaplicka-Pędzich [Zielona Alternatywa we Wleniu]
 9. Firma życiową pasją – Grzegorz Przybylski [Biały Las w Świdnicy],
 10. Firma życiową pasją  – Józef Lema [Kamieniarstwo w Świdnicy]

Z Inicjatywy JEREMIE może skorzystać przedsiębiorca, który:

 • nie zatrudnia więcej niż 250 pracowników,
 • nie przekracza obrotu rocznego do 50 mln € oraz sumę bilansową do 43 mln €,
 • posiada siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą w województwie dolnośląskim,
 • nie posiada wystarczających własnych środków finansowych na realizację projektu.

Pożyczki mogą zostać przeznaczone przede wszystkim na:

Finansowanie inwestycji polegających m.in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno – usługowo – handlowych,

Tworzenie nowych miejsc pracy,

Wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,

Zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, aparaty, w tym także zakup środków transportu bezpośredniego związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,

Inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju MŚP.

Pożyczki nie mogą zostać przeznaczone na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia dział. gosp. lub na cele konsumpcyjne, na spłatę pożyczek  i kredytów lub innych zobowiązań finansowych zaciągniętych w instytucjach finansowych oraz spłatę zobowiązań publiczno-prawnych, na współfinansowanie wydatków z innych funduszy UE bądź wydatków współfinansowanych z innego wspólnotowego instrumentu finansowego.

 Korzyści dla przedsiębiorców z oferowanego produktu

–           Stałe i niezmienne przez cały okres trwania pożyczki oprocentowanie 2,45%

–           Niska prowizja – 2%

–           Brak jakichkolwiek innych ukrytych kosztów

–           Proste i nieskomplikowane dokumenty oraz szybkie procedury

–           Bezpłatna pomoc pracowników SSIG przy wypełnianiu wniosku

Już we wrześniu SSIG podpisze umowę na kolejne 5 milionów złotych. Pożyczka może sięgnąć 200 tysięcy złotych. Zainteresowani mogą kontaktować się z SSIG:

ul. Długa 33,
58-100 Świdnica
Przyjmowanie i obsługa interesantów
w godz. 8:00-17:00
Biuro: 74 646 – 29 – 12
Informacje o pożyczkach: 74 646 – 29 – 11
email biura: [email protected]
emaile działów:
[email protected]
[email protected]

 

Poprzedni artykułTo oni powalczą o ligowe punkty – prezentacja piłkarzy Polonii [FOTO]
Następny artykułWandale nie dają za wygraną