Strona główna Bez kategorii Opowieści o świdnickim nietoperzu

Opowieści o świdnickim nietoperzu [KONKURS]

0

Wkręcają się we włosy i piją krew. Od wieków nietoperze budzą w wielu ludziach strach, a z tymi mitami postanowiło rozprawić się Nadleśnictwo Świdnica. Trochę przypadkiem to niezwykłe zwierzę stało się znakiem rozpoznawczym nadleśnictwa, a w akcję odczarowywania leśnicy włączyli całe zastępy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na terenach nadleśnictwa żyje aż 17 z 25 występujących w Polsce gatunków nietoperzy. Upodobały sobie sztolnie, jaskinie, strychy i kościoły. Jedna z największych kolonii osiadła w świdnickiej katedrze. Dla leśników nietoperze to sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami drzew i komarami. Troszczą się więc o te żyjące dziko, jak i te, które doznają obrażeń i wymagają ludzkiej opieki. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym udało się uratować dziś stałych rezydentów nadleśnictwa. Oba nietoperze noszą imiona, nadane im przez czytelników Swidnica24.pl.

Promocji tego niedocenianego zwierzątka służy utworzona wraz ze Stacją Edukacji Ekologicznej przy siedzibie nadleśnictwa w Świdnicy Jaskinia Nietoperzy. Kolejnym krokiem stało się ogłoszenie konkursów – plastycznego „Nietoperz – nocny łowca” i literackiego „Opowieść o świdnickim nietoperzu”. Odzew był nadspodziewanie duży. Jury ostatecznie nagrodziło i wyróżniło 29 historii o nietoperzach. Wszystkie, wraz z nagrodzonymi pracami plastycznymi, znalazły się w przygotowanym i sfinansowanym przez nadleśnictwo wydawnictwie. „Opowieści o świdnickim nietoperzu” to pięknie wydana książka. Swoją premierę miała pod koniec czerwca. Nie można jej kupić. Jest prezentem i będzie nagrodą w kolejnych, ogłaszanych przez nadleśnictwo konkursach. Tym cenniejszą staje się pozycją w domowej biblioteczce.

KONKURS

Nadleśnictwo Świdnica przekazało czytelnikom portalu Swidnica24.pl 6 egzemplarzy „Opowieści o świdnickim nietoperzu”. To nagrody dla pierwszych sześciu osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania:

1. Jaki gatunek nietoperzy mieszka w świdnickiej katedrze?

2. Jakie imiona noszą dwa nietoperze, uratowane przez leśników? Wybrano je w konkursie na portalu Swidnica24.pl

3. Przy jakiej ulicy znajduje się Jaskinia Nietoperzy w Świdnicy?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do 19 lipca. W temacie proszę wpisać „nietoperz”, w treści odpowiedzi, imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Zapraszamy do zabawy!

Poprzedni artykułPiknik z bluesowym finałem
Następny artykuł„Okiem Młodych” czeka na wolontariuszy