TBS na Kilińskiego pod klucz

  21

  Po 17 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty jest już gotowy pierwszy budynek Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Jana Kilińskiego. Docelowo będą trzy na 109 mieszkań. – Gdyby właśnie 100 mieszkań powstawało w Świdnicy każdego roku, problem z własnym lokum dla mieszkańców przestałby istnieć – wyliczał podczas otwarcia prezydent Wojciech Murdzek.

  Mowa oczywiście o mieszkaniach tanich, dostępnych dla osób ze średnimi dochodami. Miasto w ostatnich latach oddało do użytku budynki komunalne i socjalne,  budował także TBS (spółka ze 100% udziałem miasta). Większość inwestycji udało się zrealizować dzięki pozyskaniu dodatkowych środków zewnętrznych. – Niestety, tego typu programy już się kończą i potrzebny jest jakiś nowy projekt, inaczej obarczane coraz to nowymi zadaniami samorządy nie udźwigną kolejnych inwestycji w mieszkalnictwo – ostrzegał prezydent.

  Przy ulicy Kilińskiego gotowe jest nowe lokum dla 25 rodzin. – Lista zdecydowanych na wynajem została zamknięta na ten budynek już w 2007 roku – wyjaśnia  Mirosław Gałek, prezes świdnickiego TBS. W budynkach Towarzystwa mieszkania można wyłącznie wynająć, a mimo to chętnych nie brakuje. Kolejka oczekujących przekracza 200 osób.

  W nowym budynku oprócz mieszkań są dwa lokale usługowe i 12 miejsc w podziemnym parkingu. Budowa bloku mieszkalnego kosztowała 4,5 mln zł z czego 40 % środków ŚTBS pozyskał z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pozostałą kwotę TBS wyłożył ze środków własnych – wnoszonych przez miasto Świdnica jako właściciela spółki.

  Tymczasem od czerwca 2011 r. trwa budowa kolejnego bloku TBS. W sąsiednim obiekcie będzie mogło zamieszkać 36 rodzin. Zakończenie budowy planowane jest na wrzesień 2012 r., a koszt inwestycji to 5,8 mln zł. Docelowo w całym zespole TBS przy ul. Kilińskiego powstanie 109 mieszkań, 96 miejsc postojowych i 2 lokale usługowe.

  opr. asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułGóra śmieci na osiedlu
  Następny artykułPolecamy: Annie E. Proulx-Roulx Brokeback Mountain