Promują szlak cysterski

  0

  Bilbordy, reklamy na stacjach benzynowych, strona internetowa w trzech językach, aplikacja na telefon i wiele innych form promocji – na terenie całego kraju trwa kampania promująca nowy produkt turystyczny pn. „Południowo-zachodni Szlak Cysterski”. Jego realizacja jest możliwa m.in. dzięki środkom unijnym, pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednym z ważnych punktów na szlaku jest Świdnica i dawny Dwór Opatów Cysterskich przy ulicy Franciszkańskiej 18, obecna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  Według założeń cały projekt, który nazwany jest tak samo jak nowo otwarty szlak – „Południowo-zachodni Szlak Cysterski”, ma przede wszystkim podnieść atrakcyjność turystyczną kraju i czterech partnerskich województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Ma także przyczynić się do promocji w kraju i zagranicą cysterskiego dziedzictwa kulturowego, związanego z Polską. – Chcieliśmy wspólnymi siłami stworzyć unikatowy, ponadregionalny produkt turystyczny, który pozwoli nam promować spuściznę zakonu cysterskiego, a jednocześnie przyciągnie turystów – mówi Wojciech Biliński, dyrektor Wydziału Turystyki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki tej inicjatywie udało się spoić w jeden szlak obiekty cysterskie i pocysterskie, wśród których można znaleźć zabytki architektoniczne najwyższej klasy.

  Projektowi towarzyszy szereg akcji promocyjnych, których zadaniem jest przyciągnięcie turystów do odwiedzania zabytków znajdujących się na terenie nowo otwartego szlaku. W minioną sobotę na terenie historycznego kompleksu pocysterskiego w Krzeszowie odbył się piknik inauguracyjny, w którym uczestniczyli m.in. okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, kleru i organizacji turystycznych. Na terenie całego kraju zawisły bilbordy reklamowe, a w na stacjach benzynowych pojawiły się „cysterskie” reklamy przy dystrybutorach z paliwem. – Na terenie wszystkich czterech województw kończą się prace budowalne, związane z poszerzeniem infrastruktury turystycznej wokół historycznych obiektów. Dzięki temu powstają nowe parkingi, sanitariaty i Punkty Informacji Turystycznej – informuje Wojciech Biliński.

  W ramach projektu trwają prace związane ze spójnym oznakowaniem drogowym trasy oraz wszystkich cysterskich i pocysterskich obiektów. Powstaje także interaktywna baza historycznych budowli, uzupełniona o informacje dotyczące ruchu turystycznego. W najbliższym czasie cały szlak zostanie wyposażony w nowoczesny system infokiosków, umożliwiających dostęp do informacji dla turystów przez 24h na dobę. Internauci, w tym również obcojęzyczni, niebawem będą mogli skorzystać ze strony internetowej „Południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego”, która będzie dostępna w trzech językach.

  Koszt projektu spajającego historyczne obiekty w jeden szlak wynosi ponad 35 mln zł, z czego 85% pokrywają fundusze unijne. Dofinansowanie pochodzi z Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Łącznie w partnerstwie czterech województw uczestniczy 20 podmiotów w tym: 16 jednostek samorządu terytorialnego i 4 Regionalne Organizacje Turystyczne. Liderem projektu jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W ramach projektu w Świdnicy powstał już parking samochodowy na 26 miejsc, nowoczesny szalet publiczny, a w 2011 roku zostaną zamontowane tablice informacyjne o szlaku oraz multimedialny infokiosk.  Świdnica zrealizowała inwestycje na kwotę 280.165 zł.

  Skąd taka piękna siedziba biblioteki?

  Wolnostojący pałac miejski wzniesiono w latach 1723 – 1725 jako rezydencję opatów z Krzeszowa. Wykwintny, barokowy styl widoczny jest zwłaszcza w wewnętrznym dziedzińcu, o bogatej ornamentyce z charakterystycznymi wazonami i baranimi rogami. W 1741 roku obiekt zarekwirowały pruskie władze. Od tej pory już nigdy nie powrócił do swego pierwotnego przeznaczenia.

  Najpierw został zaadaptowany na potrzeby mieszkalno-biurowe komendanta twierdzy świdnickiej. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku, pełnił rolę arsenału broni. Następnie, już po uzyskaniu niepodległości stał się siedzibą urzędu podatkowego. W wyniku tych historycznych zawirowań, kondycja niegdyś świetnej rezydencji, znacznie ucierpiała. Dopiero w latach 2003 – 2005, dzięki solidnej renowacji dwór odzyskał blask i aktualnie znajduje się w niej biblioteka miejska. /za portalem www.zabytkidolnegoslaska.com/

  Poprzedni artykułKolejna przegrana ŚKPR Świdnica [FOTO]
  Następny artykułCoraz więcej tonerów dla Maćka