Wieczory z kinem rosyjskim

  1

  Co  wiemy o współczesnym kinie rosyjskim? Czy pozostało tak samo ambitne, jak kiedyś, czy nadal jest z czego się pośmiać? Kto teraz jest najpopularniejszym rosyjskim reżyserem i jakie nowe nurty się pojawiły? Na te i inne pytania odpowiadać będzie Natalia Nikolska, która poprowadzi autorską prezentację historii kina rosyjskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej rusza pierwszy z wieczorów z kinem rosyjskim.

  Podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się 16 marca opowiemy o projektach pierwszych producentów filmowych w carskiej Rosji i ich losach po Rewolucji Październikowej, pokażemy pierwszy trzyminutowy dokument rosyjski z 1898 roku, a także nakreślimy sylwetkę genialnego aktora niemego kina Iwania Mozżuchinia, który zagrał tytułową rolę  w filmie J. Protazanowa  ”Ojciec Sergiusz ”. Natomiast 23 marca będzie można oglądać ”Niezwykłe przygody Mr Westa w kraju bolszewików”, komedię L. Kuleszowa z 1924 roku, zachęcającą obcokrajowców  do zwiedzania młodej Republiki Radzieckiej, w latach Nowej Polityki Ekonomicznej – krótkiego okresu wolnego rynku i względnej swobody twórczej przed kolektywizacją, wielkimi czystkami i panowaniem socrealizmu. – zapowiadają organizatorzy

  6 kwietnia pokażemy arcydzieło Sergiusza Eisensteina „Pancernik Potiomkin” (1925), film wielokrotnie uznawany za najlepszy film wszechczasów. Spróbujemy też skonfrontować rzeczywiste wydarzenie historyczne z tym, jak opowiedział o nim reżyser.

  13 kwietnia zobaczymy science fiction z 1924 r. – odkrycie radzieckiego inżyniera Łosia Interplanetonefa  i rewolucję na Marsie w filmie J. Protozanowa ”Aelita”.

  20 kwietnia będziemy mogli podziwiać ”Człowieka z kamerą”- ten film, reżyser- D.Wertow spróbował zrealizować bez scenariusza, bez aktorów i bez dekoracji  w 1929 roku. Kino środkami tylko samego kina! Dzięki czemu powstał niesamowity dokument o jednym  dniu z życia pewnego miasta.

  27 kwietnia ”Czekaj na mnie”-  to liryczna opowieść o miłości, nakręcona przez B.Iwanowa i A. Stolpiera w 1943 roku. Film, który naprawdę pomagał przetrwać wojnę i czekać, kiedy już nie było nadziei. Będzie to pierwsze tłumaczenie tego filmu na j. polski.

  Organizatorzy zapewniają, że ciąg dalszy nastąpi

  Poprzedni artykułVIII sesja Rady Gminy
  Następny artykułPowiat przejmie bibliotekę?