Dosyć błota i korków przed szpitalem

  8

  – Parkowanie w tym miejscu to horror, a ja muszę odebrać żonę po operacji. Gdzie mam stanąć? – Marian Kowalczyk jest jednym z wielu kierowców, który po raz kolejny objeżdża dookoła zatłoczony do granic możliwości parking przed szpitalem w Świdnicy. Nie ma miejsca nawet w największym błocie, tam, gdzie kiedyś były trawniki. Ponad rok temu padały zapewnienia ze strony starostwa, że kompletnie niewydolny teren zostanie przebudowany i powstanie 300 miejsc postojowych. – Gdzie te obietnice? – pytają zdenerwowani kierowcy.

  Projekt gotowy jest od dawna, ale budowę, która miała zakończyć się jeszcze w 2010 roku zablokowało decyzja  Radę Miejską Świdnicy o nieprzyjęciu  uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Leśnej. Bez tego dokumentu powiat inwestycji nie może realizować. Po protestach działkowców projekt planu wrócił do poprawek. – Dotyczy to w szczególności terenów zajętych obecnie przez ogrody działkowe – informuje Stefan Augustyn, rzecznik Prasowy UM. – Procedura zakłada ponowne wyłożenie zmienionego projektu do wglądu publicznego i przeprowadzenie dyskusji publicznej. Dążymy do tego, by procedurę udało się zakończyć w najbliższych miesiącach i uchwała została przedstawiona radnym w czerwcu.

  Ile jeszcze trzeba czekać na parking?

  Starostwo postanowiło po wielu miesiącach poszukać innego rozwiązania. – Posiadamy już koncepcję zagospodarowania terenu wokół Latawca. Aktualnie wystąpiliśmy do Urzędu Miasta w Świdnicy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Pozwoli nam to, pomimo braku uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, realizować inwestycję. Robimy wszytko, aby otrzymać pozwolenie na budowę i jak tylko będziemy dysponować tym dokumentem, ruszymy z budową parkingu – zapewnia Sabina Cebula z zarządu powiatu. Niestety, na wszystkie zapowiadane 300 miejsc nie ma co liczyć. W tym roku planuje się wykonać tylko jeden z trzech modułów parkingowych, który usytuowany jest w pobliżu wejścia głównego do szpitala, co pozwoli zyskać w ramach tego modułu ok. 90 miejsc parkingowych. Koszt  budowy to kwota ok. 550 tys. zł, z tym, że tych pieniędzy jeszcze  nie ma. Środki na budowę I części parkingu mają być wprowadzone do budżetu na najbliższej sesji Rady Powiatu, którą zaplanowano na koniec marca.

  W tej chwili nie ma mowy o podaniu konkretnego terminu. Jak przy każdej inwestycji (o ile Rada zgodzi się na ponad pół milionowy wydatek przy obecnych kłopotach budżetu powiatu) konieczne będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy. To są kolejne tygodnie.

  Przypomnijmy. Wg ubiegłorocznych planów miały powstać nie tylko nowe miejsca postojowe, ale także chodnik wraz z zatoczką autobusową. Tę ostatnią część miało wykonać miasto. Nie wykona, dopóki nie zostanie zmieniony dla rejonu Leśnej plan zagospodarowania przestrzennego.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułPrzeciw aborcji. Wypełnią 20 tysięcy list?
  Następny artykuł4 miliony złotych do podziału