Biografie z czasów komunizmu w Krzyżowej

  2

  W dniach 9-13.03.2011 grupa duchownych i pracowników kościelnych z Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Czech spotka się w Krzyżowej, by wspólnie wziąć udział w sesji naukowej „Historie życia czasu komunizmu – praca nad biografią w poradnictwie i duszpasterstwie”.

  W ramach sesji uczestnicy podzielą się swoimi przeżyciami jako osoby, które w czasach komunizmu postrzegały siebie jako chrześcijan i angażowały się w życie Kościoła i zarazem konfrontowane były z ideologią wrogą religii i Kościołowi. Opowiedzą o życiowych możliwościach i ograniczeniach tamtych dni. Trzech ekspertów, ks. prof. dr Ottmar Fuchs (Tybinga), prof. dr Karl-Heinz Ladenhauf (Graz) oraz ks. Helmut Weiß, zachęcą wszystkich do przemyśleń o znaczeniu poradnictwa i duszpasterstwa dla historii życia.

  Podczas sesji uczestnicy poznają historię życia innych ludzi z Europy wschodniej i zachodniej, które kształtowane było przez komunizm. Bardzo dużo tego typu historii nie zostało jeszcze opracowane. Sesja pomoże wszystkim zrozumieć skomplikowane i trudne historie życia, a zarazem poznać je z innej perspektywy – wyjaśnia Helmut Weiß, przewodniczący Stowarzyszenia Duszpasterstwa i Poradnictwa Interkulturalnego (SIPCC).

  Gościem specjalnym będzie Joachim Gauck, były szef Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi i kandydat na prezydenta RFN w 2010 roku. Będzie on prowadził wykład na temat własnej biografii i swojego życia jako pastor i duszpasterz Kościoła Ewangelickiego w NRD.

  Sesja jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Duszpasterstwa i Poradnictwa Interkulturalnego (SIPCC) oraz Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

  Marta Żmigrodzka

  Fundacja Krzyżowa

  Poprzedni artykułSzarża pijanych nastolatek
  Następny artykułSkargi na pogotowie pod lupą