Radni zdecydują czy Świdnica będzie bliżej aquaparku

  0

  Przeznaczenie funduszy na projekt budowlany parku wodnego, uchwalenie planu zagospodarowania terenu przy ul. Śląskiej  i Lipowej – to kluczowe decyzje związane z powstaniem aquaparku w Świdnicy. Zadecyduje o nich Rada Miejska w Świdnicy, w piątek 26 marca.

  – Do tej pory przygotowaliśmy materiały, które oceniały potrzeby przyszłych użytkowników aquaparku i szacowały opłacalność tej inwestycji. Teraz przechodzimy do konkretów. Dokładnie  wiemy jak ten obiekt powinien wyglądać  byśmy udźwignęli ciężar inwestycji, a jednocześnie spełnili aspiracje i potrzeby świdniczan. Uchwała o zmianach w budżecie, która przeznacza pieniądze na projekt budowlany oraz przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego, to dokumenty, które przybliżają nas do rozpoczęcia prac budowlanych – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Jeśli świdniccy radni poprą przygotowane uchwały, to już na początku kwietnia miasto ogłosi przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego parku wodnego. Na koniec 2010 r. uzyska pozwolenie na budowę. Wiosną 2011 r. mogłyby się rozpocząć prace budowlane, których finał planowany jest na jesień 2012 r. Wtedy możliwe jest otwarcie świdnickiego aquaparku.

  – To ogromne zadanie inwestycyjne, którego koszt szacujemy na 45 milionów złotych. Bezpośrednio z budżetu miasta takich pieniędzy od razu nie wyłożymy. Jednak po wielomiesięcznych rozmowach udało nam się wypracować niezależne metody wieloletniego finansowania inwestycji. Mamy również dwie wiarygodne firmy, które gotowe są podjąć się tego zadania – dodaje wiceprezydent Pałac.

  Miasto prowadząc już wcześniej negocjacje porozumiało się z użytkownikami ogrodów działkowych, których teren obejmie również inwestycja. Na pozyskanie tych gruntów miasto ma zabezpieczone pieniądze w budżecie. Od 2009 r. zarezerwowana jest kwota 1,3 mln zł.

  Jaki będzie park wodny w Świdnicy?

  Niemiecka firma GMF zarządzająca ponad dwudziestoma parkami wodnymi w Europie na jesieni 2009 r. opracowała koncepcję, która pomoże w przygotowaniu dokumentacji technicznej.

  Świdnicki aquapark, odpowiadając aspiracjom mieszkańców, będzie miał 5,7 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym wody – 830 m2.  Na zewnątrz teren o powierzchni 10,4 tys. m2, w tym 260 m2 zajmie woda.

  Niecki wewnętrzne: basen sportowy dł. 25 m, 6 torów, wieża do skoków wys. 3 m; basen o wym. 8 x 12,5 m do nauki pływania; basen rekreacyjny z atrakcjami typu leżanki wodne, dysze masujące wodą, rwąca rzeka itp. połączony z basenem zewnętrznym (rekreacyjnym i dla dzieci); basen dla małych dzieci z atrakcjami – zabawkami dla najmłodszych. We wnętrzu i na zewnątrz obiektu znajdą się sauny (fińska, aromatyczna, ziemna, kąpiel parowa) z nieckami do chłodzenia i niecką do kąpieli solankowych, strefą wypoczynku (pomieszczenie z kominkiem, pawilon w ogrodzie saunowym, ścieżki do masażu stóp). Przewidziano również obszar SPA.

  Poprzedni artykułTysiąc złotych nagrody za informację
  Następny artykułMistrzostwa oficjalnie otwarte