Strona główna Wydarzenia Świdnica Budynek w Rynku do remontu. Za rok będzie jak nowy

Budynek w Rynku do remontu. Za rok będzie jak nowy

10

Na parterze powstanie miejsce dla Informacji Turystycznej, a kolejne piętra zostaną udostępnione organizacjom pozarządowym. Zaniedbany i opuszczony budynek stojący na świdnickim Rynku wreszcie doczeka się gruntownego remontu. Miasto właśnie wybrało wykonawcę prac, które pochłoną 4,4 mln złotych.

Wybudowany w latach 1975-1980 budynek stanął w miejscu wyburzonej historycznej zabudowy. Przez lata swoje siedziby miały w nim redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i restauracja. Dziś pod adresem Rynek 39-40 działa jedynie jeden lokal gastronomiczny. Pusta jest większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku. Dla wielu nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania.

Kamienica ma odżyć dzięki zbliżającej się modernizacji, która obejmie zarówno zniszczoną elewację, jak również wnętrza. Starania o rozpoczęcie remontu trwają już kilka lat. Na początku 2016 roku miejscy radni zgodzili się przeznaczyć 80 tys. złotych na przygotowanie projektu adaptacji obiektu na Centrum Wspierania Inicjatyw.

Chcemy, by parter został przeznaczony na Informację Turystyczną. Obecna siedziba to ciasne pomieszczenie bez żadnego zaplecza, gdzie nie ma szans na właściwą obsługę turystów. Ponadto część powierzchni może zostać przeznaczona na stworzenie galerii dla lokalnych artystów i nie chodzi tu o wystawy, ale o miejsce, gdzie będą mogli sprzedawać swoje prace. Natomiast pozostała część budynku zostanie zagospodarowana przez organizacje pozarządowe, dla których już brakuje miejsca w centrum przy ulicy Długiej 33 – wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

W lutym 2018 roku ogłoszono, że Świdnica uzyskała 6,5 mln złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację miejskich przestrzeni. W skład tego projektu weszła przebudowa ulicy Siostrzanej oraz kwartału pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną, ale także remont budynku Rynek 39-40. Dzięki pozyskaniu tych środków miejscy urzędnicy mogli ogłosić przetarg na wykonanie przebudowy.

W środę, 16 maja ogłoszono wybór firmy, która zajmie się przywróceniem do życia opuszczonego budynku. Za nieco ponad 4,4 mln złotych przebudowę wykona spółka SIRBUD-MINARI z Wałbrzycha. Termin realizacji zamówienia ustalono na 25 maja 2019 roku.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Maciej Miłosz

  Znany jest projekt elewacji? Zostanie zachowany modernistyczny charakter budynku czy pójdziemy w stronę udawania, że to średniowieczna, kolorowa kamieniczka?

  • Domino

   Za takie pieniądze może nawet przypominać Tadź Magal. Sorry,moze mam marne pojęcie o kosztach remontu, ale znam ten budynek i trudno mi sobie wyobrazić na co zostanie wydane aż 4.400.000 zł

   • henryk

    Pewnie postawią nowy.

 • Joanna

  Można by pomyśleć, że sami znawcy inwestycji 😉 henryk prawa nie studiował, ale się zna 😉 I na inwestycjach, remontach, architekturze też się zna? człowiek orkiestra…

  • henryk

   Joanna zgadła,bo pracowałem też w budownictwie.

 • Michał Myszkiewicz

  A co ze starą ifo turistik. ?

  • Domino

   Będzie kebab albo pielmieni, czyli zgodnie z nurtem.

 • Michał Myszkiewicz

  Zasada jest prosta im więcej wydajesz, tym więcej odwdzięczą sie przedsiębiorcy… wiadomo o co chodzi…XDCM

  • Krzysztof Czarnecki

   Jacy przedsiębiorcy? To będzie kolejny pożeracz pieniędzy z budżetu. A takie ulice jak Stęczyńskiego, Traugutta, Inżynierska poczekają na wygraną kumulację w Jackpota.

 • Natalia

  Organizacje pozarzadowe ????????????? ITP ITD.