Strona główna Wydarzenia Świdnica Sto lat Zofii Betki

Sto lat Zofii Betki

0

Był tort, kwiaty i życzenia kolejnych stu lat. Związana od pierwszych powojennych lat ze Świdnicą pani Zofia Betka obchodziła setne urodziny.

Szacowna jubilatka otrzymała listy gratulacyjne od premiera i prezydenta RP, a także gratulacje od władz miasta. Z werwą zdmuchnęła świeczki na urodzinowym torcie.

Jak czytamy na stronie UM w Świdnicy, Zofia Betka urodziła się 15 maja 1918 roku w Kuźnicy Janiszewskiej w powiecie tureckim, w województwie wielkopolskim. Przyszła na świat jako drugie dziecko z pięciorga rodzeństwa. W latach 1943-45 została wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy. Po wojnie powróciła w swoje rodzinne strony w Wielkopolsce. Do Świdnicy przyjechała w 1947 roku za namową młodszej siostry, u której się zatrzymała i od tego czasu nieprzerwanie mieszka w naszym mieście. W 1948 roku wyszła za mąż za Stanisława Betkę, z zawodu kowala, zatrudnionego w Polskich Kolejach Państwowych. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: córka Wiesława i syn Józef, którzy od urodzenia mieszkają w Świdnicy. Całe swoje życie zawodowe związała z jednym zakładem – Dolnośląskim Zakładem Białoskórniczo-Rękawiczniczym „Renifer”. Po śmierci męża w 1976 roku zdecydowała się przejść na emeryturę. Wówczas jej pasją stało się uprawianie ogródka, w którym znajdowały się jedynie kwiaty. W domu swój wolny czas spędza na szydełkowaniu oraz robótkach na drutach.

Źródło i zdjęcie UM w Świdnicy.