Strona główna 0_Slider 1,5 miliona na katedrę. Dotacje także na inne zabytki

1,5 miliona na katedrę. Dotacje także na inne zabytki

20

Wojewoda przekaże w tym roku 5,5 mln złotych dofinansowania na wykonanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy dolnośląskich zabytkach. Na liście 64 obiektów, które otrzymają dotację, znalazły się kościoły ze Świdnicy, Strzegomia i Makowic.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2018 roku wpłynęło 171 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na łączną kwotę niemal 32 mln złotych – mówi Sylwia Jurgiel z urzędu wojewódzkiego. Zebrane wnioski zostały sprawdzone pod względem formalnym, zaś zabytkowe obiekty przeszły inspekcję konserwatorską. Sprawdzano też wartość zabytków, stan ich zachowania, jak również, czy ich gospodarze starali się o przyznanie dotacji z innych źródeł.

Ostatecznie pozytywnie zaopiniowano 64 wnioski, z czego 4 dotyczą zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego.

Największa kwota zostanie przeznaczona na prace w świdnickiej katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława, gdzie przeprowadzona zostania konserwacja polichromii na sklepieniu i ścianach prezbiterium. Wysokość dofinansowania to 1,5 mln złotych.

Z kolei dotację w wysokości 100 tys. złotych przyznano na konserwację loży Hochberga w Kościele Pokoju.

Środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trafią też do Strzegomia. Dotacja opiewająca na 115 tys. złotych pomoże w pracach przy konserwacji ołtarza bocznego Krzyża Św. w kościele parafialnym pw. śś. Ap. Piotra i Pawła.

90 tys. złotych trafi z kolei do podświdnickich Makowic. Pieniądze pomogą w przeprowadzeniu remontu dachu i wieży kościoła filialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Przyznane przez wojewodę dolnośląskiego środki nie są jedynymi, jakie w tym roku wspomogą prace konserwatorskie i remontowe w zabytkowych obiektach powiatu. W lutym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnął konkurs na dotacje z programu ochrony zabytków. Wśród beneficjentów znalazły się: Kościół Pokoju i katedra w Świdnicy, kościół w Makowicach i parafia rzymskokatolicka ze Świebodzic.

Miesiąc później ogłoszono listę obiektów, które otrzymają dotację z urzędu marszałkowskiego. Wśród ostatecznie wybranych 165 obiektów znalazło się pięć kościołów z powiatu świdnickiego. Kościół Pokoju otrzymał 20 tys. złotych na prace konserwatorskie w hali polnej. 30 tys. złotych wesprze remont ścian wewnętrznych w kościele obronnym z XV wieku w Rusku koło Strzegomia. Parafia w Mrowinach otrzymała 15 tys. złotych na konserwację ołtarza bocznego w kościele filialnym w Zastrużu, a parafia w Szczepanowie 25 tys. na remont dachu i malowanie. Wsparcie także uzyskał kościół w Makowicach, gdzie na remont dachu parafia otrzymała 30 tysięcy złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki

 • JAcenty

  Cholera, na konserwację polichromii??? Przecież tam trzeba ratować wieżę przed zawaleniem a nie polichromie! Jak wieża pierdyknie to i polichromii nie będzie. Trzeba posuwać drzewka które zakorzeniły się między kamieniami wieży bo inaczej wieża w kawałkach spadnie nam na łby.

  • Wiktor Lis

   qrde- dokładnie to samo sobie pomyślałem czytając artykuł……

  • Pytam_nie_bladze

   Zgadzam się. Kazda zlotowka powinna isc na ratunek budowli, a nie poszczegolnych ozdob, bo one nic nie dadza, jak kosciol runie

  • Violetta Ostrowska

   Będą dalej wołać o nasze podatki. Nie słyszałam aby Watykan łożył na swoje włości ( a przybywa). Gospodarz maluje obrazki gdy dach się wali ? Już się nie dziwię że na potrzeby mieszkańców miasta funduszy brak.

   • Swidniczanin

    Akurat dach w katedrze się nie wali. To w Makowicach. Znów coś dzwoniło, tylko nie wiadomo w którym kościele.

    • Violetta Ostrowska

     Mam rozumieć że …jak z wieży zadzwonią , to dach w Makowicach będzie przygotowany na przyjęcie gruzów wieży Świdnickiej ? Profilaktycznie wnoszę o finansowanie wszystkich włości Watykańczyków skoro poza tymi nic innego nie jest nam potrzebne !

     • Swidniczanin

      Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka? Z artykułu jasno wynika, że kościół w Makowicach dostał pieniądze, za które będzie remontował sypiący się dach. W katedrze zaś (zupełnie inna para kaloszy), zamiast zająć się wieżą, która jest w złym stanie, biorą się za malowidła. A jak wiemy, remont tej wieży to kilkadziesiąt milionów, więc za te 1,5 można zacząć już coś robić. Ostatni był w 1895r.

  • Swidniczanin

   Też się z tym zgodzę. Ileś miesięcy wstecz widziałem, jak jakiś ludzik spuścił się z tarasu na linie i coś tam majstrował. Chyba zabezpieczali figury bo nowe pręty było z dołu widać. Koszt remontu spory i można było przeznaczyć te pieniądze na kolejny etap. Małymi kroczkami uda się to uratować.

  • Krzysztof Czarnecki

   Nic się nie wali. W kiepskim stanie są zaprawy maswerków i rzeźb, ale wieży i samemu kościołowi żadne zawalenie nie grozi.

   • Wiktor Lis

    Jakieś 15 lat temu miałem okazję być na wieży Katedry- na żółtym tarasie. W środku wieży oprócz całej sieci klamr stalowych – spinających ściany oraz instalacji szeregu nadajników sieci komórkowych (niewidocznych z ulicy), na pęknięciach w konstrukcji wieży było zamontowanych wiele szklanych plomb- robi się tak w zabytkowych budowlach aby stwierdzić czy jest jakiś postęp w przechylaniu się budynku. Wierzcie albo nie ale wiele z tych szkiełek było popękanych- pęknięcia jakieś 2-3 mm. Nieżyjący już kustosz mówił, że wieża była wielokrotnie badana przez fachowców od budownictwa z politechniki, były robione specjalistyczne pomiary i stwierdzono, że wieża przechyla się w stronę Al. Niepodległości- w kierunku byłego młyna. Twierdzili też ponoć, że bardzo wieży szkodzą drgania od przejeżdżających ciężkich pojazdów Aleją Niepodległości.

   • Swidniczanin

    No nie tylko. Czytałeś artykuł, jak usuwali samosiejki, które wyrastały z pomiędzy kamieni? Było tu o tym pisane. A wniosek taki, że zaprawa się kruszy. Tak samo były zdjęcia pęknięć na wieży, np. w miejscu zamontowania zabezpieczenia figur. A sam temat nagłaśniany był bardzo dawno temu i to w Teleexpresie. Zastanawiano się, w którą stronę ta wieża poleci, jeśli zacznie się walić i prognoza była taka, że spadnie w dół na plac, gdzie stoi figura św. Floriana.

  • Czytelnik

   No i bedzie na co zbierać kasiutkę . Może taki jest plan ?

 • AnkaH

  Parafia katedralna wraz z kurią ewidentnie kiepsko sobie radzi z pozyskiwaniem funduszy zarówno rządowych jak i unijnych.

  • Violetta Ostrowska

   A na co idą te od parafian?

   • Perun

    Na przelew.

 • Joanna

  Idą wybory 😉
  Ale na katedrę jako zabytek kasa potrzebna …. kropla w morzu potrzeb

 • Michał Myszkiewicz

  Zburzyć – inwestycja nie ekonomiczna, cały czas dokładać będziemy a kościół – niech raz dołoży ale porządnie. XLDCM

  • Wiktor Lis

   To postaw sieć marketów- te są ekonomiczne- przynoszą dochód właścicielowi….Nie mogę czytać takich bzdur….

 • Czytelnik

  Ha ha, chciałbym doczekać się takiego tytułu artykułu ” PROBOSZCZ PRZEKAZAŁ …….ZŁ NA REMONT ZABYTKOWEJ KAMIENICY “

  • Violetta Ostrowska

   Ha,ha,ha… Zapomnij !