Strona główna 0_Slider 1,5 miliona na katedrę. Dotacje także na inne zabytki

1,5 miliona na katedrę. Dotacje także na inne zabytki

20

Wojewoda przekaże w tym roku 5,5 mln złotych dofinansowania na wykonanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy dolnośląskich zabytkach. Na liście 64 obiektów, które otrzymają dotację, znalazły się kościoły ze Świdnicy, Strzegomia i Makowic.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2018 roku wpłynęło 171 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na łączną kwotę niemal 32 mln złotych – mówi Sylwia Jurgiel z urzędu wojewódzkiego. Zebrane wnioski zostały sprawdzone pod względem formalnym, zaś zabytkowe obiekty przeszły inspekcję konserwatorską. Sprawdzano też wartość zabytków, stan ich zachowania, jak również, czy ich gospodarze starali się o przyznanie dotacji z innych źródeł.

Ostatecznie pozytywnie zaopiniowano 64 wnioski, z czego 4 dotyczą zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego.

Największa kwota zostanie przeznaczona na prace w świdnickiej katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława, gdzie przeprowadzona zostania konserwacja polichromii na sklepieniu i ścianach prezbiterium. Wysokość dofinansowania to 1,5 mln złotych.

Z kolei dotację w wysokości 100 tys. złotych przyznano na konserwację loży Hochberga w Kościele Pokoju.

Środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trafią też do Strzegomia. Dotacja opiewająca na 115 tys. złotych pomoże w pracach przy konserwacji ołtarza bocznego Krzyża Św. w kościele parafialnym pw. śś. Ap. Piotra i Pawła.

90 tys. złotych trafi z kolei do podświdnickich Makowic. Pieniądze pomogą w przeprowadzeniu remontu dachu i wieży kościoła filialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Przyznane przez wojewodę dolnośląskiego środki nie są jedynymi, jakie w tym roku wspomogą prace konserwatorskie i remontowe w zabytkowych obiektach powiatu. W lutym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnął konkurs na dotacje z programu ochrony zabytków. Wśród beneficjentów znalazły się: Kościół Pokoju i katedra w Świdnicy, kościół w Makowicach i parafia rzymskokatolicka ze Świebodzic.

Miesiąc później ogłoszono listę obiektów, które otrzymają dotację z urzędu marszałkowskiego. Wśród ostatecznie wybranych 165 obiektów znalazło się pięć kościołów z powiatu świdnickiego. Kościół Pokoju otrzymał 20 tys. złotych na prace konserwatorskie w hali polnej. 30 tys. złotych wesprze remont ścian wewnętrznych w kościele obronnym z XV wieku w Rusku koło Strzegomia. Parafia w Mrowinach otrzymała 15 tys. złotych na konserwację ołtarza bocznego w kościele filialnym w Zastrużu, a parafia w Szczepanowie 25 tys. na remont dachu i malowanie. Wsparcie także uzyskał kościół w Makowicach, gdzie na remont dachu parafia otrzymała 30 tysięcy złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Poprzedni artykułSportowe zmagania, integracja i doskonała zabawa! [FOTO]
Następny artykułWKKW i niedziela z kucykiem w Stragonie