Strona główna Wydarzenia Świdnica Ulica, podwórze i część Rynku do odnowienia

Ulica, podwórze i część Rynku do odnowienia

10

6,5 miliona złotych to kolejna kwota dofinansowania unijnego, jaką Świdnica otrzyma z Aglomeracji Wałbrzyskiej. Tym razem to środki na rewitalizację miejskich przestrzeni, czyli przebudowę ul. Siostrzanej oraz kwartału pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną a także budynku Rynek 39 – 40. Wartość całego projektu to 9,8 mln złotych – informuje UM w Świdnicy.

Budynek śródrynkowy po remoncie będzie udostępniony w części organizacjom pozarządowym. Na parterze znajdzie się profesjonalna i przestronna informacja turystyczna oraz klub dla seniorów i Miejskie Centrum Wspierania Inicjatyw. Obiekt zostanie przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne – w Rynku 39-40 zainstalowana będzie winda.

W ramach tego samego projektu zmieni się ulica Siostrzana. Zaprojektowano nową nawierzchnię z kostki granitowej (zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków), przebudowę kanalizacji deszczowej oraz odnowienie chodników. Zamontowane zostaną nowe lampy oświetlenia ulicznego.  Na podwórku zlokalizowanym pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną  pojawi się m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzone zostaną nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Zaplanowano także wybudowanie zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów oraz posadowienie nowych elementów małej architektury, czyli ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci oraz trejaży – czytamy w komunikacie magistratu. Nie ma informacji o stworzeniu miejsc postojowych.

/opr.red./
Zdjęcie UM

 • henryk

  No właśnie.W projektach nie wzięto pod uwagę utworzenia miejsc postojowych,co dotyczy również remontu al.Niepodległości.Do władz jakoś nie może dotrzeć,że nie będzie tzw. strefy płatnego parkowania która jest oszustwem.

  • JAcenty

   Dlaczego nie będzie miejsc postojowych na Niepodległości? To proste. Niepodległości jest drogą krajową. Na drogach krajowych nie można wyznaczać stref płatnego parkowania. Skoro nie można, to nikt nie będzie parkował za darmo. To dlatego mają być zlikwidowane dodatkowe pasy gdzie parkują dziś mieszkańcy i mają być ścieżki rowerowe i chodniki jak pasy startowe dla odrzutowców. To dlatego pani prezydent działa na zasadzie psa ogrodnika.

   • Maciej Miłosz

    Jakby Panowie jeden z drugim zadali sobie choć odrobinę trudu aby przeanalizować projekty ul. Niepodległości zamiast podniecać się wizualizacjami to wiedzieliby, że zaprojektowano tam kilka zatok parkingowych. Natomiast odnosząc się do miejsc postojowych w Rynku – Panie Henryku, proszę nie robić wiochy.

    • JAcenty

     Co innego “kilka zatok parkingowych” na trzy auta a co innego cała równolegle położona ulica na której mieszczą się obecnie dziesiątki aut. Proszę spodziewać się ‘licznych i serdecznych wyrazów wdzięczności’ od kierowców których wygonicie na Nauczycielską i Lelewela na płatne parkingi.

     • Maciej Miłosz

      Masz na myśli te drogi serwisowe, na których jeden zastawia drugiego zostawiając metr przejścia ludziom? Bardzo dobrze, że go likwidują. Rozłożenie podziału modalnego na różne środku transportu z założenia powoduje to, że potrzebne jest mniej miejsca do parkowania. Łopatologicznie – jeśli masz tylko miejsca parkingowe a drogi rowerowej czy chodnika zero to będzie 50 aut, 0 rowerów, 0 pieszych. Gdy dasz każdemu po równo (z jakiej paki niby inaczej?) aut będzie np. 20, pieszych 15 i rowerów 15. Kierowcy powinni być zadowoleni – mniej korków. Rowerzyści powinni być zadowoleni – maja gdzie jeździć. Piesi powinni być zadowoleni – mogą wygodnie spacerować. A do tego poprawia się powietrze, zmniejsza wydatki na infrastrukturę drogową, mieszkańcy są zdrowsi, na ulicy jest ciszej i bezpieczniej.

 • Natalia

  Wyremontuja i udostepnione organizacjom POZARZADOWYM ?

 • Wiktor Lis

  Rynek, Rynek, Rynek i Siostrzana. A co w końcu z przejściem pomiędzy Grodzką a Kotlarską ???!!! Jeden wielki syf, brak oświetlenia i stałe zebrania meneli z całego miasta oraz miejsce, do którego przychodzą właściciele psów z całej starówki aby się tam załatwiły. Miasto ma w d…… ten temat od wielu lat pomimo wielu pism do UM. Jakby zrobić spis interwencji Policji i Straży Miejskiej np. za 2017 rok, dotyczących ww. miejsca (oczywiście interwencji wyłącznie ze zgłoszeń mieszkańców) to można by wydrukować trzy tomy zgłoszeń. Gdybyście widzieli jak niemieccy turyści z zażenowaniem patrzą na to przejście- bo przewodnicy ich tędy prowadzą….Drodzy Urzędnicy. Miasto Świdnica nie kończy się tylko na Rynku, Katedrze, Galerii, Siostrzanej i pl. Grunwaldzkim !!!

 • henryk

  Może w końcu zostanie wymienione pokrycie dachu na tych budynkach,bo pewnie niewiele osób ma wiedzę,że jest pokryty rakotwórczym eternitem, co od wielu lat nagłaśniałem.

  • Maciej Miłosz

   W zalewie bzdur, o które podnosi Pan co chwilę raban utrudniając życie mieszkańcom mogło to wszystkim umknąć. Polecam zajmować się właśnie takimi sprawami jak ten eternit, przynajmniej będzie to z pożytkiem dla kogolowiek.

 • Maciej Miłosz

  Oby tylko został uszanowany modernistyczny charakter kamienicy i żeby nikomu nie przyszło do głowy upodabniać ją do sąsiadek.