Strona główna Temat dnia Rodzina z Donbasu przyjeżdża do Świdnicy

Rodzina z Donbasu przyjeżdża do Świdnicy

16

Jest już pewne, że Olga i Artiom Jakuszew z dwójką dzieci zamieszkają w Świdnicy 10 lipca. Rodzina w styczniu przyjechała do Polski, uciekając przed wojną w Donbasie.

m3

Trwają ostatnie przygotowania na przyjęcie rodziny.

Trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia gości. Miasto przeznaczyło dla Jakuszewów dwupokojowe mieszkanie, które zostało wyremontowane, a w tej chwili jest wyposażane w meble i niezbędne urządzenia. O wyposażenie zatroszczyła się Fundacja Symbioza, która zebrała od darczyńców 26,5 tysiąca złotych. Datki wpłacały zarówno osoby prywatne, jak i wiele firm. Jak mówi Sylwia Osojca z fundacji, dzięki hojności darczyńców uda się także kupić żywność na pierwsze dni pobytu.

Mieszkali tuż przy lotnisku w Donbasie, gdzie trwały najzacieklejsze walki. – Wojna toczyła się na naszych oczach – mówił  Artiom Jakuszew, który razem z żoną Olgą, 6-letnią córką Aleksandrą i 10-letnim synem Aleksiejem został ewakuowany ze wschodniej Ukrainy. W marcu rodzina przyjechała zobaczyć Świdnicę i przygotowywane przez miasto mieszkanie.

Decyzja o ewakuacji ponad 200 Polaków ze wschodniej Ukrainy zapadła pod koniec 2014 roku. Przyjechali do Polski w styczniu tego roku. Świdnica była jednym z pierwszych miast, które zaoferowały mieszkanie i pomoc jednej z rodzin. Marcowej wizycie towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Świdnica spodobała się państwu Jakuszew, stwierdzili, że chcą tu zamieszkać. Oboje są wykształconymi ludźmi i zadeklarowali, że jak najszybciej postarają się stanąć na własne nogi.

/asz/

 • Grzesiek

  To może jeszcze przygarnijmy z 50 muzułmanów, postawmy im meczet 🙂 A obok sklep z maczetami i pomarańczowymi kombinezonami

  • Misza

   Nie można porównywać tych dwóch spraw. Ci ludzie mają szansę być wartościowym dodatkiem do społeczeństwa w przeciwieństwie do imigrantów z Afryki.

   • Grzesiek

    Nie mam nic przeciwko, ale ile jest w Świdnicy rodzin bardziej potrzebujących, którym daje się ochłapy z MOPS-u ?

    • YES

     ale jaki ładny "pijar" 🙂

    • Michał

     Wg artykułu rodzina ma polskie korzenie. Mam przeczucie, że Ci państwo będą się starali szybko usamodzielnić, w przeciwieństwie do wielopokoleniowej patologii, która stanowi istotną siłę wśród klientów MOPS-u. Czego im z serca życzę.

  • YES

   spoko taki sklepik na pewno niebawem powstanie,przygarniemy jeszcze kilkuset romków z Koszyc z osiedla Lunik IX i bedzie tak multikulti :-))))) i tęczowo

 • eeehh

  Pomagać trzeba ale zadbajmy o mieszkańców Świdnicy!
  oprócz mieszkania pani prezydent pewnie postara się o prace dla nich…

 • maestro

  fajnie że dla Ukraińców mieszkanie się znajdzie ale dla mieszkańców Świdnicy już nie koniecznie.

 • sceptyczny_swidniczanin

  cebulaki w akcji jak zawsze, poczekajcie aż ktoś z Waszych bliskich będzie potrzebował pomocy.

  kolega Grzesiek widzę obeznany w klientach MOPSu ;] pisz celówkę

  • Grzesiek

   Korzystałem kiedy mogłem i co z tego, mam się wstydzić ? Od tego jest państwo żeby pomagać. Wkur..ia mnie tylko sytuacja gdzie miasto ma mieszkanie dla obcych a dla swoich nie.

   • nmisiek

    Owszem, państwo jest od tego by pomóc. Wyjść z kłopotów. Reszta należy do ciebie. Czy ma dawać mieszkania? Nie powinno. Państwo powinno zadbać by nikt nie koczował na ulicy, a to nie znaczy, że ma dostać mieszkanie. Noclegownia, dom dziennego pobytu? Może być. Darowane zaniedbane. Wszak państwo da, wszak to państwowe niech dba.

 • Astro

  Nie życzę nikomu z mądralińskich tutaj aby kiedykolwiek doświadczyli co to znaczy wojna za oknem. Myślę, że ci ludzie szybko się pozbierają i pójdą do pracy zamiast latami ciągnąć kasę z Mopsu.

 • T.

  Życzę tym ludziom jak najlepiej. Mam też nadzieję, że szybko staną na nogi i będą wartościowymi członkami świdnickiej społeczności.
  Co do przedmówców pytających o pomoc świdniczanom – mam nadzieję, że nie mają na myśli tych, którzy pomoc przyjęli by chętnie, lecz docenienie jej leży już poza ich możliwościami. Takich jest na pewno cała masa. Nastawieni tylko i wyłącznie na pomoc (tzw. wyuczona bezradność).
  Z drugiej jednak strony pewnie znalazło by się wielu, którzy z wdzięcznością przyjęli by od miasta wyremontowane mieszkanie, utrzymywali by je w należytym stanie, płacili wszelkie rachunki itd. bo nie mogą sobie pozwolić na własne M. Ilu jest ludzi (czy to single czy też młode rodziny), którzy wynajmują mieszkania, bo nie mogą liczyć na kredyt. Było by miło, gdyby miasto pomyślało o nich. Na pewno obie strony zyskały by na tym.

 • nmisiek

  Sądzę, że podopieczni MOPS-u dostają wystarczająco – wędkę, by samemu sobie złowić rybę. Choć zdaję sobie sprawę, że wielu chciałoby rybę.
  Co to znaczy, że muszą dostać to i to, jeśli wcześniej to samo utracili, zaniedbali, zniszczyli. Nawet jeśli to mieszkanie. Jeden kupi ruinę i latami ją remontuje, a drugi dostanie nowe mieszkanie i ma w nosie dbanie o nie. Bo ma dzieci, bo nie ma pracy, bo mu się należy. Zapomoga to zapomoga, a nie pensja.

 • wo

  Lepsi Ukraińcy (szczególnie z polskimi korzeniami) niż muzułmanie. Ci przynajmniej nie będą nam ścinać głów w biały dzień na pl. Grunwaldzkim. Nie będą gwałcić kobiet ani terroryzować mieszkańców i władz, aby wprowadzić szarijat.

  PS. Oczekuję hejterów prawiących, że jestem ksenofobem, rasistą i nietolerancyjnym, niepostępowym szowinistą 🙂

  • nmisiek

   No jesteś takowym. Jakbyś nie wiedział to w Polsce od wieków są muzułmanie (dla jasności islam to religia) i nie słyszałem, by komuś łby ścinali czy gwałcili kobiety albo terroryzowali mieszkańców i władze. A inne religie już to czynili, tyle, że nie ścinali a palili. Reszta taka sama.
   Ukraińcy, nawet z polskimi korzeniami też mogą być muzułmanami. Choć mędrcy piszą, że będąc chrześcijanami też ścinali, palili, gwałcili i terroryzowali.
   Każdą religię można zamknąć w takich ramach, by nikomu krzywdy nie robiła.