Strona główna Temat dnia Rodzina z Donbasu przyjeżdża do Świdnicy

Rodzina z Donbasu przyjeżdża do Świdnicy

14

Jest już pewne, że Olga i Artiom Jakuszew z dwójką dzieci zamieszkają w Świdnicy 10 lipca. Rodzina w styczniu przyjechała do Polski, uciekając przed wojną w Donbasie.

m3

Trwają ostatnie przygotowania na przyjęcie rodziny.

Trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia gości. Miasto przeznaczyło dla Jakuszewów dwupokojowe mieszkanie, które zostało wyremontowane, a w tej chwili jest wyposażane w meble i niezbędne urządzenia. O wyposażenie zatroszczyła się Fundacja Symbioza, która zebrała od darczyńców 26,5 tysiąca złotych. Datki wpłacały zarówno osoby prywatne, jak i wiele firm. Jak mówi Sylwia Osojca z fundacji, dzięki hojności darczyńców uda się także kupić żywność na pierwsze dni pobytu.

Mieszkali tuż przy lotnisku w Donbasie, gdzie trwały najzacieklejsze walki. – Wojna toczyła się na naszych oczach – mówił  Artiom Jakuszew, który razem z żoną Olgą, 6-letnią córką Aleksandrą i 10-letnim synem Aleksiejem został ewakuowany ze wschodniej Ukrainy. W marcu rodzina przyjechała zobaczyć Świdnicę i przygotowywane przez miasto mieszkanie.

Decyzja o ewakuacji ponad 200 Polaków ze wschodniej Ukrainy zapadła pod koniec 2014 roku. Przyjechali do Polski w styczniu tego roku. Świdnica była jednym z pierwszych miast, które zaoferowały mieszkanie i pomoc jednej z rodzin. Marcowej wizycie towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Świdnica spodobała się państwu Jakuszew, stwierdzili, że chcą tu zamieszkać. Oboje są wykształconymi ludźmi i zadeklarowali, że jak najszybciej postarają się stanąć na własne nogi.

/asz/

Poprzedni artykuł„Szopotarg” dla chorej Asi
Następny artykułStraż Miejska do likwidacji?