Ile garnków powinno znajdować się w zestawie?
W przypadku pary lub trzyosobowej rodziny uważa się, że minimalny zestaw garnków powinien obejmować trzy elementy:
- mały garnek o pojemności 1,5-2 litrów, w którym można ugotować jajka, podgrzać mleko itp;
- średni garnek o pojemności 3 litrów do gotowania drugich dań;
- duży 5-litrowy garnek do gotowania pierwszych dań.
Jeszcze wygodniejsze są zestawy 5-6 rondli, których pojemność może wahać się od 1 litra do 8-10 litrów. Szczególnie praktyczne są zestawy, które oprócz garnków zawierają chochlę, a czasem także patelnię. Takie zestawy są dostępne na przykład w garnki hoffner – https://e-katalog.pl/list/473/hoffner/.
Niektórzy producenci produkują zestawy, w których garnki o różnych pojemnościach mają tę samą średnicę, ale różnią się wysokością. Taka konstrukcja jest wygodna, ponieważ pokrywki wszystkich garnków są ze sobą kompatybilne. Z drugiej strony, takich garnków nie można wkładać jeden w drugi.
Niuanse przy wyborze
Obecnie popularne są garnki z trójwarstwowym dnem, w których wewnętrzna warstwa wykonana jest z miedzi, charakteryzującej się wysoką przewodnością cieplną, a zewnętrzna, powiedzmy, ze stali nierdzewnej. W takim garnku ciepło rozprowadzane jest równomiernie, a on sam stygnie powoli. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w tanich garnkach można znaleźć jedynie imitację wielowarstwowego dna. Wygląda to tak, jakby dno było wykonane z kilku warstw, ale w rzeczywistości jest to jedna warstwa jednego materiału.
Również w dzisiejszych czasach powłoka nieprzywierająca jest często spotykana w rondlach. Jest to praktyczne w procesie gotowania, ale należy wziąć pod uwagę, że takie produkty wymagają starannej pielęgnacji. Jeśli pozwala na to budżet, lepiej wybrać opcje z nieprzywierającą powłoką z zanieczyszczeniami okruchów marmuru lub granitu, ponieważ są one mocniejsze i trwalsze niż zwykłe.
/Artykuł sponsrowany/