Czy mieszkańcy Świdnicy oraz powiatu świdnickiego w przyszłości nie będą już musieli wybierać się do Wrocławia lub Wałbrzycha w celu wyrobienia oraz odebrania paszportu? Wojewoda dolnośląski przedstawił władzom miasta listę warunków, jakie należy spełnić, aby możliwe było uruchomienie Terenowego Punktu Paszportowego. – Krok po kroku zbliżamy się do celu – wskazuje Jan Dzięcielski, pomysłodawca stworzenia świdnickiego biura paszportowego.
Obsługa spraw paszportowych odbywa się obecnie w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, w jego delegaturach w Jeleniej Górze, Legnicy oraz Wałbrzychu, a także w Terenowych Punktach Paszportowych w Głogowie, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy oraz Bogatyni. Wobec dużego zainteresowania wyrobieniem dokumentu w okresie przedwakacyjnym w kilku dolnośląskich miastach zainteresowano się możliwością uruchomienia nowych punktów dedykowanych sprawom paszportowym. W kwietniu wojewoda dolnośląski poinformował o wyrażeniu zgody na uruchomianie punktów paszportowych w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich oraz Dzierżoniowie.
– Organizowanie i uruchamianie Terenowych Biur Paszportowych w kolejnych miastach Dolnego Śląska jest efektem współpracy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z samorządami. To jednostki samorządu terytorialnego zwracają się do wojewody z prośbą utworzenia takiego punktu w swoim mieście. Wniosek taki poddawany jest analizie, m.in. w zakresie możliwości finansowych, czy faktycznych potrzeb w danym rejonie województwa. Cała procedura wiąże się także z oczekiwaniem na zakup specjalistycznej infrastruktury sieciowej, która trwa około 6 miesięcy. Ostateczna decyzja o uruchomieniu punktu należy do wojewody, za zgodą MSWiA, po spełnieniu przez samorząd określonych procedurą warunków. Samorząd odpowiada za organizację pracy punktu – tłumaczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Kilka miesięcy temu z propozycją utworzenia takie punktu w Świdnicy wystąpił przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. – Proszę o podjęcie działań w zakresie stworzenia w Świdnicy punktu, w którym będziemy mieli możliwość wyrobić paszport. Taka sposobność istnieje poprzez współpracę ze służbami wojewody i spisaniem stosownych porozumień. W pobliskim Dzierżoniowie właśnie powstaje taki punkt – stwierdził w piśmie skierowanym do władz miasta. – Liczę, że już niedługo nie będziemy musieli jeździć do Wrocławia czy Wałbrzycha, by wyrobić ten potrzebny dokument – wskazywał Dzięcielski. Do propozycji przewodniczącego świdnickiej Rady Miejskiej przychyliła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która zapowiedziała, że skieruje do wojewody zapytanie o możliwość uruchomienia i warunki funkcjonowania w Świdnicy Terenowego Biura Paszportowego.
– Wojewoda Dolnośląski odpisał na pismo dotyczące warunków, jakie musimy spełnić, by taki punkt w Świdnicy powstał – informuje teraz Jan Dzięcielski. Wśród wymagań dotyczących otwarcia biura paszportowego znalazło się m.in. udostępnienie pomieszczenia, wyposażenie go w sprzęt komputerowy, zapewnienie bezpiecznego łącza oraz czytnika linii papilarnych, czy też zatrudnienie obsługi. – Teraz należy zobowiązać się do wypełnienia tych zaleceń i mam nadzieję, że będziemy mogli poinformować o sukcesie. Do tego jeszcze daleka droga, ale krok po kroku zbliżamy się do celu – podkreśla Dzięcielski. Podejrzewa przy tym, że w celu spełnienia licznych wymagań konieczne będzie dokonanie zmian w budżecie miasta.
O dalszych działaniach związanych z uruchomieniem w Świdnicy punktu paszportowego będziemy informować.
/mn/