Nauczyciel szachów z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy – Wojciech Kowalczuk, jednocześnie będący trenerem II klasy PZSzach oraz liderem III-ligowego klubu GAMBIT MDK Świdnica został wicemistrzem Polski nauczycieli w szachach. Tytuł ten zdobył podczas Festiwalu „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”, który był rozgrywany w dniach od 13 do 22 sierpnia.
W ramach tej imprezy, w której łącznie brało udział ponad 1200 uczestników przeprowadzono wiele turniejów, w tym branżowe mistrzostwa Polski (nauczycieli, górników, kolejarzy itp.) oraz nocny blitz z udziałem zdobywcy Pucharu Świata – Jana Krzysztofa Dudy. Gościem honorowym festiwalu był trzynasty w historii mistrz świata w szachach – Garri Kasparow.
Mistrzostwa Polski Nauczycieli były rozgrywane na dystansie 7 rund tempem 10 minut na partię. Uczestnikami byli nauczyciele z siedmiu województw. Zdecydowanym faworytem był mistrz FIDE Eneasz Wiewióra (Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach) z rankingiem FIDE – 2312, który wygrał wszystkie partie i został mistrzem kraju. Wojciech Kowalczuk (ranking FIDE – 2003) przegrał tylko ze zwycięzcą, pięć partii wygrał, a ostatnią zremisował i z wynikiem 5,5 pkt. zajął drugie miejsce. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku Wojciech Kowalczuk w tych mistrzostwach zajął trzecie miejsce.
/MDvR/

![„Ósemka” najlepsza w mieście i z awansem dalej [FOTO/WYNIKI]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/DSC07255_wynik-238x178.jpg)


![Widowiskowe szkolenie świdnickich strażaków. Doskonalili działania w terenach trudno dostępnych [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/cwiczenia-grupy-wysokosciowej-KP-PSP-Swidnica-fot.-KP-PSP-Swidnica-mix-100x75.jpg)
![Zderzenie osobówki i dostawczaka na trasie Olszany-Świebodzice [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Olszany-zderzenie-2026.01.29-mix-100x75.jpg)



![Cztery osobowości jazzu i jeden koncert. W Świdnicy zagra European Jazz Collective [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/European-Jazz-100x75.jpg)
![Lokalna historia i ciekawostki w najnowszym 52. „Roczniku Świdnickim” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/52-Rocznik-Swidnicki-2026.01.13-1-100x75.jpg)