Urząd Gminy Świdnica zabrał głos w sprawie wycinki drzew na osiedlu Podgórze w Burkatowie, na którą skarżyli się okoliczni mieszkańcy. Gminni urzędnicy zapewniają, że wykonane zostaną nasadzenia zastępcze, zaś samo wycinka wynika z realizowanej inwestycji drogowej, o którą zabiegali sami mieszkańcy Burkatowa.

– Wycinka 7 drzew w miejscowości Burkatów przy ul. Osiedle Podgórze realizowana jest zgodnie z decyzją Starosty Powiatu Świdnickiego Nr 253/2020 z dnia 9 grudnia 2020 roku i dotyczy inwestycji związanej z przebudową drogi gminnej w Burkatowie. Zgodnie z jej zapisami w miejsce wyciętych dębów mają zostać zrealizowane nowe nasadzenia drzew liściastych w ilości 14 szt. do dnia 30 kwietnia 2022 roku – tłumaczy Sandra Siwak z Urzędu Gminy Świdnicy.
Jak dodaje, zgodnie z wydaną przez starostę decyzją, w przypadku wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków prace należy poprzedzić ponownym oglądem pod kątem stwierdzenia czy drzewa nie zostały ponownie zasiedlone. – Zgodnie ze zleconą przez Wykonawcę opinią ornitologiczną dotycząca drzew przeznaczonych do wycinki w Burkatowie, nie stwierdzono gniazd jak i osobników wykazujących zachowania lęgowe, takie jak noszenie materiału gniazdowego czy karmienie młodych. Wycinkę drzew wykonano zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia.
– Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja, o którą zabiegali mieszkańcy Burkatowa, a jej główny cel to stworzenie bezpiecznego połączenia osiedla z centrum miejscowości. Potrzebę rzeczonej przebudowy zgłaszali także przejezdni, korzystający z tej drogi jako najkrótszego połączenia między Dzierżoniowem a Wałbrzychem. Ponadto niezaprzeczalnie jest to droga mocno obciążona ruchem, a niemałą jej część stanowi kręty wąwóz. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz gości jest dla nas sprawą nadrzędną. W ramach zaplanowanych do końca października br. prac inwestycyjnych w Burkatowie wykonane zostanie m.in. zarurowanie rowu i budowa 500 m.b. chodnika o szerokości 2 m. Pojawi się także przejście dla pieszych. Wartość inwestycji to kwota 571,8 tys. zł – wskazuje Siwak.
Według przedstawionych przez Urząd Gminy wyliczeń, w 2020 roku gmina Świdnica uzyskała zgodę na usunięcie 75 drzew, co zostało uwarunkowane wykonaniem nasadzeń zastępczych w ilości 91 drzew. – Tylko w ubiegłym roku posadzono 133 drzewa na terenach gminnych, a w roku bieżącym planuje się kontynuowanie nasadzeń rodzimych gatunków drzew liściastych – poinformowano.
/mn/
fot. Artur Ciachowski
![Ubyło miejsc parkingowych, zniknęły drzewa. Trwa budowa nowych przystanków i ścieżki rowerowej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Pradzynskiego-budowa-przystankow-2026.03.11-28-238x178.jpg)
![Kilkudziesięciotonowa konstrukcja na górze śmieci. Chwila szczerości czy niekompetencja dyrektora? [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page-11-238x178.jpg)

![Zderzenie trzech samochodów na ul. Mieszka I w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/zderzenie-ul.-Mieszka-I-8-100x75.jpg)


![Strażacy walczą z kolejnymi pożarami traw [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Pszenno-pozar-trawy-2026.03.11-1-100x75.jpg)

![Znane ballady i filmowe piosenki Barbry Streisand na koncercie w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)
![Nowe show Cyrku Wictoria już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page_-fot.-Cyrk-Wictoria-100x75.jpg)