Strona główna 0_Slider Wycinka drzew w Burkatowie. Mieszkańcy rozżaleni, gminni urzędnicy wyjaśniają

Wycinka drzew w Burkatowie. Mieszkańcy rozżaleni, gminni urzędnicy wyjaśniają [FOTO]

1

Urząd Gminy Świdnica zabrał głos w sprawie wycinki drzew na osiedlu Podgórze w Burkatowie, na którą skarżyli się okoliczni mieszkańcy. Gminni urzędnicy zapewniają, że wykonane zostaną nasadzenia zastępcze, zaś samo wycinka wynika z realizowanej inwestycji drogowej, o którą zabiegali sami mieszkańcy Burkatowa.

Wycinka 7 drzew w miejscowości Burkatów przy ul. Osiedle Podgórze realizowana jest zgodnie z decyzją Starosty Powiatu Świdnickiego Nr 253/2020 z dnia 9 grudnia 2020 roku i dotyczy inwestycji związanej z przebudową drogi gminnej w Burkatowie. Zgodnie z jej zapisami w miejsce wyciętych dębów mają zostać zrealizowane nowe nasadzenia drzew liściastych w ilości 14 szt. do dnia 30 kwietnia 2022 roku – tłumaczy Sandra Siwak z Urzędu Gminy Świdnicy.

Jak dodaje, zgodnie z wydaną przez starostę decyzją, w przypadku wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków prace należy poprzedzić ponownym oglądem pod kątem stwierdzenia czy drzewa nie zostały ponownie zasiedlone. – Zgodnie ze zleconą przez Wykonawcę opinią ornitologiczną dotycząca drzew przeznaczonych do wycinki w Burkatowie, nie stwierdzono gniazd jak i osobników wykazujących zachowania lęgowe, takie jak noszenie materiału gniazdowego czy karmienie młodych. Wycinkę drzew wykonano zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia.

Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja, o którą zabiegali mieszkańcy Burkatowa, a jej główny cel to stworzenie bezpiecznego połączenia osiedla z centrum miejscowości. Potrzebę rzeczonej przebudowy zgłaszali także przejezdni, korzystający z tej drogi jako najkrótszego połączenia między Dzierżoniowem a Wałbrzychem. Ponadto niezaprzeczalnie jest to droga mocno obciążona ruchem, a niemałą jej część stanowi kręty wąwóz. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz gości jest dla nas sprawą nadrzędną. W ramach zaplanowanych do końca października br. prac inwestycyjnych w Burkatowie wykonane zostanie m.in. zarurowanie rowu i budowa 500 m.b. chodnika o szerokości 2 m. Pojawi się także przejście dla pieszych. Wartość inwestycji to kwota 571,8 tys. zł – wskazuje Siwak.

Według przedstawionych przez Urząd Gminy wyliczeń, w 2020 roku gmina Świdnica uzyskała zgodę na usunięcie 75 drzew, co zostało uwarunkowane wykonaniem nasadzeń zastępczych w ilości 91 drzew. – Tylko w ubiegłym roku posadzono 133 drzewa na terenach gminnych, a w roku bieżącym planuje się kontynuowanie nasadzeń rodzimych gatunków drzew liściastych – poinformowano.

/mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułŚwięto plonów w gminie Marcinowice. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji
Następny artykułRajskie Malediwy – 3 niesamowicie luksusowe hotele, które warto odwiedzić