Kilka słów o keramzycie
W budowie domów z keramzytu wykorzystuje się keramzytowe bloczki i pustaki. Są one wykonane z kulek ceramicznych, które łączy się zaczynem cementowym. Keramzyt jest materiałem niepalnym i obojętnym chemicznie. Co więcej, nie stanowi pożywki dla grzybów i pleśni. Bloczki keramzytowe wyróżniają się lekkością, nie chłoną wilgoci i szybko wysychają – porównuje się je do oddychającej odzieży termoaktywnej. W Polsce domy z keramzytu budowane są już od ponad 40 lat. Najbardziej rozpoznawalną technologią jest system Leca BLOK, wcześniej znany także jako Optiroc BLOK.
Dom z keramzytu – dlaczego warto?
Domy z keramzytu mają wiele zalet. Są bezpieczne i wyjątkowo odporne na ogień oraz wodę. Co więcej, nie poddają się grzybom, pleśniom i nieproszonym gościom w postaci gryzoni. Z tego względu zapewniają doskonałe warunki nawet dla osób wrażliwych i alergików. Domy z keramzytu gwarantują także znakomitą termoregulację – w lecie jest w nich chłodno, z kolei w zimie – ciepło. Pozwala to znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie i ewentualną klimatyzację. Co również ważne, lekkie ściany keramzytowe wznosi się szybko, co istotnie skraca czas budowy.
Keramzyt – gdzie jeszcze warto go wykorzystać?
Omawiając zalety domów z keramzytu, warto wspomnieć, że sam keramzyt dostępny jest również w formie kruszywa. W takiej postaci doskonale sprawdzi się w następujących zastosowaniach:
– w ociepleniu podłóg,
– w drenażu do odwodnienia terenu,
– w drenażu piwnic,
– w aranżacji ogrodu.
Jak widzisz, rosnąca popularność domów z keramzytu nie jest przypadkowa. To technologia, która wyróżnia się licznymi zaletami i doskonale sprawdza się nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Domy z keramzytu budowane są od lat, dzięki czemu materiał ten jest już doskonale sprawdzony. Co więcej, właściciele budynków wykonanych tą technologią, bardzo ją sobie chwalą. Warto także zaznaczyć, że użytkownicy domów z keramzytu twierdzą, że budynki te są wyjątkowo przytulne i ekonomiczne.
/Artykuł sponsorowany/